Szef Bundesbanku otwarty na mniejsze podwyżki stóp

opublikowano: 22-11-2022, 14:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Joachim Nagel, uważany za „jastrzębia” szef Bundesbanku, zasygnalizował otwartość na wolniejsze tempo podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, informuje Reuters.

Z powodu rekordowo wysokiej inflacji EBC podwyższał stopy na ostatnich posiedzeniach o 75 pkt. bazowych. W ostatnim czasie rośnie jednak w Radzie Prezesów EBC grono bankierów centralnych, opowiadających się za wolniejszym tempem podwyżek. Wtorkowa wypowiedź Nagela może sugerować, że dołączył do niego. W rozmowie z dziennikarzami szef Bundesbanku powiedział, że uważa podwyżkę stóp o 50 pkt. bazowych za „mocną”. Zastrzegł jednocześnie, że nie uczestniczy w dyskusji, czy lepiej podwyższyć stopy o 75 pkt., czy o 50 pkt. bazowych, gdyż nie uważa iż jest ona pomocna.

Joachim Nagel, fot .POOL / Reuters / Forum
Joachim Nagel, fot .POOL / Reuters / Forum

Nagel podkreślił, że stopy procentowe EBC wciąż są daleko od poziomu restrykcyjnego. Spodziewa się także utrzymania wysokiej inflacji w 2023 roku.

- Możliwe, że nawet w 2024 roku wciąż nie będziemy tam, gdzie byśmy chcieli być, czyli w pobliżu 2 proc. – powiedział szef Bundesbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane