Czytasz dzięki

Szef Fed: najważniejsze jest zapanowanie nad pandemią

opublikowano: 30-06-2020, 20:14

Przejęcie kontroli nad pandemią jest kluczowe dla wychodzenia gospodarki USA z  jednego z największych kryzysów w historii, powiedział Jerome Powell, szef Fed, podczas wtorkowego wystąpienia przed komisją Izby Reprezentantów.

- Weszliśmy w ważną nową fazę i stało się to wcześniej niż oczekiwano – powiedział Powel podczas wystąpienia przed komisją usług finansowych Izby Reprezentantów. – Choć ten powrót aktywności gospodarczej jest mile widziany, to przedstawia także nowe wyzwania, szczególnie, utrzymania kontroli nad wirusem – dodał.

Szef banku centralnego USA wypowiadał się z optymizmem odnosząc się do wzrostu aktywności gospodarczej. Zwrócił uwagę, że firmy znów zaczęły zatrudniać ludzi oraz że zaczęły rosnąć wydatki. Podkreślił jednocześnie, że 20 mln Amerykanów straciło pracę. 

- Ścieżka przed gospodarką jest skrajnie niepewna i będzie zależeć w znacznym stopniu od osiągnięcia sukcesu w opanowaniu wirusa – powiedział Powell. – Całkowita odbudowa nie będzie możliwa jeśli ludzie nie zyskają pewności, że znów jest bezpiecznie angażować się w szeroki zakres aktywności – dodał.

Szef Fed ponownie ostrzegł przed zbyt wczesnym wycofaniem stymulacji gospodarczej.

- To co się staniee będzie zależeć od działań podjętych na wszystkich poziomach władzy w celu udzielenia pomocy i wsparcia odbudowie przez tak długi czas, jak to będzie potrzebne – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane