Szyszko: zainteresowanie kupnem BOŚ przewyższa pakiet oferowanych akcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 12:24

Minister Środowiska Jan Szyszko powiedział w środę w Sejmie, że zainteresowanie kupnem 47 proc. udziałów w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) przewyższa pakiet oferowanych akcji.

Minister Środowiska Jan Szyszko powiedział w środę w Sejmie, że zainteresowanie kupnem 47 proc. udziałów w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) przewyższa pakiet oferowanych akcji.

    "Dlatego kupno akcji BOŚ przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) nie będzie miało wpływu na działalność funduszu" - powiedział Szyszko, odpowiadając na pytanie Stanisława Gawłowskiego (PO). Poseł chciał wiedzieć, czy kupno akcji BOŚ przez NFOŚ nie zahamuje inwestycji związanych z ochroną środowiska.

    Dodał, że trwają negocjacje w NFOŚ z podmiotami, które chcą uczestniczyć w transakcji. Na pytanie jakie to podmioty  minister odpowiedział "nie jestem upoważniony i nie posiadam wiedzy na ten temat".

    W styczniu Szwedzki Skandinaviska Enskilda Bankeen (SEB) zgodził się sprzedać NFOŚ wszystkie posiadane akcje BOŚ za 576,9 mln zł, kiedy okazało się, że nie uda mu się przejąć kontroli nad bankiem.

    Szyszko podkreślił, że system bankowy musi odgrywać coraz większą rolę w finansowaniu inwestycji ekologicznych. "Takim wyspecjalizowanym bankiem jest BOŚ, a jego głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska" -dodał. Minister podkreślił, że SEB jako drugi duży udziałowiec chciał zmienić misję banku, czyli odejść o finansowania inwestycji proekologicznych" - wyjaśnił.

    Podkreślił, że "nie mogliśmy się na to zgodzić, bo BOŚ ma w przyszłości przejąć rolę funduszy ekologicznych, ma też obsługiwać sprawy związane ze strukturalnymi programami operacyjnymi związanymi ze środowiskiem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane