TEKST-Kredyt Bank trafił na listę obserwacyjną Fitch

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA
26-02-2002, 10:06

(Poniżej tekst komunikatu agencji ratingowej)

"Fitch Ratings-Londyn-26 lutego 2002: Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa, umieściła dzisiaj rating indywidualny 'C/D' Kredyt Banku (KB) na "Liście Obserwacyjnej" ze wskazaniem negatywnym.

Ratingi długoterminowy, krótkoterminowy oraz wsparcia zostały utrzymane na poziomach odpowiednio: 'BBB+', 'F2' i '3'. Perspektywa dla ratingu długoterminowego pozostaje stabilna.

Decyzja ta jest następstwem opublikowanych wyników banku za czwarty kwartał 2001 r., które są słabsze w stosunku do poprzednich kwartałów i spowodują stratę banku za rok 2001.

Ogłoszona strata wynika głównie z wysokich rezerw na kredyty nieregularne utworzone w Polskim Kredyt Banku (PKB), wcześniej podmiocie zależnym, obecnie w dużej mierze zintegrowanym z Kredyt Bankiem.

Na negatywny wynik wpłynęła ponadto strata poniesiona przez będący własnością banku fundusz emerytalny i obniżenie jakości portfela kredytowego samego Kredyt Banku, spowodowane pogarszającymi się warunkami makroekonomicznymi.

Można sądzić, że wyniki PKB nie wpłyną na wyniki Kredyt Banku w 2002 r. Z drugiej strony, spowolnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce utrzymywało się przez cały rok 2001 i można spodziewać się, że rezerwy tworzone na kredyty nieregularne pozostaną wysokie.

Fundusz emerytalny KB nie wydaje się być długoterminową inwestycją strategiczną. Jeśli jednak wyniki Kredyt Banku nie ulegną znacznej poprawie w pierwszym kwartale tego roku, rating indywidualny zostanie obniżony.

Długo- i krótkoterminowe ratingi KB (ograniczone poziomem ratingu suwerennego dla Polski) uwzględniają wsparcie ze strony inwestora strategicznego, KBC Bank NV (ocenianego przez Fitch Ratings na poziomie AA-) i odzwierciedlają jego rosnącą rolę w zarządzaniu KB.

Ratingi indywidualne agencji Fitch Ratings oceniają, jak bank byłby postrzegany, gdyby działał jako w pełni niezależny podmiot i nie mógł korzystać z zewnętrznej pomocy. Natomiast ratingi wsparcia dotyczą wsparcia banku przez właścicieli lub Skarb Państwa, w przypadku gdy bank znajdzie się w trudnej sytuacji.

Ratingi te nie są ratingami zadłużenia, ale raczej opinią na temat wewnętrznej siły banku oraz poziomu zewnętrznego wsparcia, które bank jest w stanie (lub nie) uzyskać."

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TEKST-Kredyt Bank trafił na listę obserwacyjną Fitch