Ten indeks często zapowiada giełdowe przeceny. Teraz jest najniżej od 2014 r.

opublikowano: 20-10-2017, 13:38
aktualizacja: 20-10-2017, 13:43

Natężenie napięć finansowych na świecie jest najniższe od ponad trzech lat, szacuje Bank of America Merrill Lynch.

Indeks globalnych napięć finansowych (GFSI) spadł w środę do -0,32 punktu, co było jego najniższym odczytem od września 2014 r. Obliczany przez BofA ML wskaźnik jest obok tzw. indeksu strachu VIX najpopularniejszym barometrem nastrojów inwestorów na globalnych rynkach. Bierze pod uwagę 23 miary i odzwierciedla panujące na rynkach głównych aktywów ryzyko finansowe, zapotrzebowanie inwestorów na zabezpieczanie pozycji oraz ich apetyt na ryzyko.

Niskie odczyty GFSI to dobry sygnał dla koniunktury na rynkach aktywów ryzykownych, bo poprzednie załamania rynkowe były często poprzedzane nagłymi zwyżkami wskaźnika, dokonującymi się w krótkim czasie. Od sierpnia indeks znajduje się w wyraźnej tendencji spadkowej, nawet mimo pojawienia się szeregu czynników ryzyka, takich jak napięcia na linii USA-Korea Północna, dążenia niepodległościowe Katalonii oraz niepewność co do wyboru nowego szefa Fedu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ten indeks często zapowiada giełdowe przeceny. Teraz jest najniżej od 2014 r.