Czytasz dzięki

TK: Zróżnicowania w ustawie o rentach i emeryturach z FUS nie naruszają Konstytucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 19:22

Zapisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), różnicujące sytuację prawną rencistów przechodzących na emeryturę i osób ubiegających się o ponowne przeliczenie świadczenia, nie naruszają konstytucji - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

Zapisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), różnicujące sytuację prawną rencistów przechodzących na emeryturę i osób ubiegających się o ponowne przeliczenie świadczenia, nie naruszają konstytucji - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

    TK ustosunkował się do prawnego zapytania Sądu Okręgowego w Kielcach dotyczącego sposobu uregulowania w ustawie o emeryturach i rentach z FUS zasad przejścia z renty na emeryturę. Rozwiązania ustawy zakładają - zdaniem kieleckiego sądu - zróżnicowanie sytuacji prawnej rencistów przechodzących na emeryturę oraz osób ubiegających się o ponowne przeliczenie świadczenia.

    Sad Okręgowy w Kielcach uważa, że takie zapisy ustawy mogą budzić konstytucyjne zastrzeżenia; wymogi dotyczące przeliczania podstawy wymiaru emerytury, stawiane osobom, które już pobierały świadczenia - w opinii sądu - różnią się od wymogów dotyczących ubezpieczonych, którzy dopiero ubiegają się o przyznanie świadczenia. W opinii sądu, wprowadzenie dodatkowych warunków w stosunku do osób pobierających już świadczenie narusza zasadę sprawiedliwości społecznej i równości.

    "Przewidziana przez ustawodawcę możliwość przechodzenia z jednego systemu ubezpieczeń społecznych do drugiego nie budzi - zdaniem TK - żadnych wątpliwości. Nie budzi wątpliwości również to, że ustawodawca może w zgodzie z konstytucją kształtować zasady przechodzenia z systemu rentowego na emerytalny oraz ponownegoobliczania wysokości świadczenia" - powiedziała w ustnym orzeczeniu sędzia TK Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska.

    TK zwrócił uwagę, że w ustawie o emeryturach i rentach z FUS zapisano dwa odrębne mechanizmy dotyczące naliczania podstawy wymiaru emerytury dla osoby, która wcześniej miała prawo do renty, i  dla osób, ubiegających się o ponowne obliczenia wysokości emerytury lub renty.

    Rozwiązania te odnoszą się więc - w opinii TK - do różnych kategorii adresatów; jedni przechodzą z renty na emeryturę, a drudzy pobierają już świadczenie i chcą skorzystać z możliwości ponownego obliczenia ich wysokości.

    "Sytuacja prawna osób ubiegających się o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia i osób, które przechodzą z renty na emeryturę, jest w oczywisty sposób odmienna" - uznał TK.

    Ponieważ są to - zdaniem TK - dwie różne kategorie osób korzystających z ubezpieczenia społecznego, ich różne traktowanie trudno uznać za sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej czy naruszające zasadę równości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane