To musisz wiedzieć dziś rano 25 IX 2019

opublikowano: 25-09-2019, 07:45

10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem handlu na rynkach.

1. Jakby obaw o recesję było mało, za oceanem z inicjatywy Demokratów wszczęto dochodzenie w celu ustalenia, czy uzasadnione jest postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu, czyli rozpoczęcie jego impeachmentu. Oto powody…

Rynki zareagowały nerwowo, choć do relatywnej słabości Nadaqu (-1,45%) przyczynił się sam Trump, wypowiadające się negatywnie o Chinach i potędze mediów społecznościowych. Na inicjatywę ws. impeachmetu odpowiedział natomiast w swoim stylu za pomocą… mediów społecznościowych.

2. W Polsce równie krótkiego komentarza do sprawy odebrania zezwolenia na działalność przez KNF udzielił Jakub Bartkiewicz z Vestor Domu Maklerskiego, mówiąc, że „Jest w szoku”. Komisja wytknęła rażące nieprawidłowości i konflikt interesów.

3. Pozytywne emocje budzi natomiast sprawa przejęcia mBanku, i sam bank w sumie tez dobrze się kojarzy (gdyby nie te franki…). O atutach i słabościach dziś w „PB”.

4. 86 dni po zakończeniu I półrocza PGE przedstawiła raport finansowy za ten okres. Zysk netto wyniósł 1,7 mld zł – był zgodny z danymi szacunkowymi. Do zakończenia trzeciego kwartału pozostało już tylko 6 dni. Więcej…

5. Ten Square Games otrzymał interpretację indywidualną przepisów podatkowych, dzięki czemu na preferencyjnych warunkach będzie płacić CIT.  Dobrze zorientowany w branży twitterowicz tom tom uważa, że z takich przywilejów skorzystają też inne spółki z sektora.

6. Branża gamingowa nie jest jednak krainą szczęśliwości - audytor Vivid Games, w raporcie z przeglądu sprawozdania finansowego za pierwsze półrocze, zwraca uwagę na konieczność spłaty przez spółkę do 5 maja 2020 r. obligacji o wartości 10,5 mln zł, co może powodować wątpliwości co do zdolności spółki do kontynuacji działalności. Więcej… Spółka zwołała właśnie NWZ, które zdecyduje o podwyższeniu kapitału. Więcej…

7. Pod górkę ma też PKN Orlen w sprawie fuzji z Grupą Lotos. Więcej…

8. Z wojną cenową w branży zmaga się AB, dystrybutor sprzętu IT. Więcej…

9. W branży IT działa spółka Zikom, która chce wydłużać życie komputerom (i tym sam być eko) i potrzebuje na to pieniędzy, których szuka na platformie crowdfundingowej. Więcej…

10. Na koniec o nieruchomościach, bo a) zbliża się rok akademicki (ile można dostać za wynajem?), b) choć to już po wakacjach, to tam, czyli w Juracie, sezon turystyczny trwa ponoć cały rok, więc może warto zapłacić prawie 23 tys. zł za mkw. w „rezydencji”?

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń w spółkach sprawdź na Bankier.pl

Historia

415 lat temu hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz pokonał wojska szwedzkie w bitwie pod Białym Kamieniem w Inflantach.

108 lat temu pionier lotnictwa Michał Scipio del Campo dokonał oblotu pierwszego polskiego samolotu skonstruowanego przez przedsiębiorstwo „Awiata”.

89 lat temu w Starachowicach urodził się Bogusz Bilewski, aktor, znany z ról w filmach "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Aria dla atlety" oraz serialu "Janosik". Zmarł 14 września 1995 r.

69 lat temu w Dobromierzu na Dolnym Śląsku urodził się Stanisław Szozda, kolarz szosowy, medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, zwycięzca "Wyścigu Pokoju". Zmarł 23 września 2013 roku.

 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu