Toshiba wydzieli dział chipów ze swojej struktury

opublikowano: 27-01-2017, 07:49

Władze Toshiby zgodziły się na podział spółki. Z jej dotychczasowych struktur wydzielony zostanie dział zajmujący się produkcją układów scalonych, donosi Reuters.

Japoński gigant zamierza dopuścić ten segment biznesu do inwestycji zewnętrznych. Działania te podyktowane są chęcią uniknięcia paraliżu spółki z powodu konieczności zaksięgowania gigantycznych odpisów związanych z amerykańskim biznesem spółki w segmencie energetyki jądrowej. 

Zobacz więcej

Toshiba

fot. Bloomberg

Toshiba szacuje, że wartość jej działalności na rynku układów scalonych, w tym pamięci flash NAND, na którym jest wiceliderem po południowokoreańskim Samsungu to przedział rzędu 9-13 mld USD.

Częściowa sprzedaż aktywów może stanowić dla spółki swoistą deskę ratunkową, gdyż firma narażona jest na poważne uszczuplenie kapitałów własnych przed końcem roku obrotowego zamykającego się w marcu.

Koncern zapowiedział, że 14 lutego, wraz z prezentacją danych za III kw. roku finansowego przedstawi również wartość koniecznych odpisów. Spekuluje się, że mogą one sięgnąć ponad 6 mld USD .

Przyczyną problemów japońskiego konglomeratu, które pojawiły się pod koniec minionego roku jest niedawno kupiony za 229 mln USD biznes w USA, Stone & Webster, zajmujący się budową elektrowni atomowych, który znacznie przekroczył koszty realizowanych projektów.

W ostatnim roku obrachunkowym biznes pamięci komputerowych Toshiby wygenerował sprzedaż rzędu 7,4 mld USD i zysk operacyjny w kwocie 960 mln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Toshiba wydzieli dział chipów ze swojej struktury