Towary rolne najtańsze od co najmniej ćwierć wieku

opublikowano: 13-12-2017, 13:31
aktualizacja: 13-12-2017, 13:35

Surowce rolne pogłębiają dno trwającej bessy, a przyczynia się do tego słabość waluty będącej ich istotnym eksporterem Brazylii.

Wskaźnik cen towarów rolnych Bloomberg Agriculture Subindex zszedł we wtorek najniżej w historii obliczeń, sięgających 1991 r. (odmiana total return wskaźnika znalazła się najniżej od grudnia 2008 r.). Rynek kontynuuje zapoczątkowaną jeszcze w 2012 r. tendencję spadkową, a od początku roku stracił 12,8 proc. W kolejnym pogłębieniu dołków bessy nie przeszkodziło obstawianie odbicia przez profesjonalnych zarządzających, wynika z danych amerykańskiego regulatora. Przed ostatnimi zniżkami, w tygodniu zakończonym 5 grudnia, fundusze zwiększyły łączną pozycję netto nastawioną na umocnienie notowań 11 najważniejszych towarów rolnych ponaddziesięciokrotnie, do 90,5 tys. kontraktów i opcji.

Koniunkturze na rynkach towarów rolnych nie pomagają dalsze zniżki notowań brazylijskiego reala, które w cenach zamknięcia znalazły się wobec dolara najniżej od pół roku, a od wrześniowego szczytu straciły już 7,5 proc. Brazylia to największy eksporter takich towarów rolnych jak cukier, kawa, soja i sok pomarańczowy, a umocnienie dolara do krajowej waluty zachęca producentów do zwiększania sprzedaży na eksport.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane