Tower Investments idzie w dywersyfikację

opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Deweloper planuje debiut na rynku głównym GPW i większą różnorodność oferty. Przygląda się też REIT-om.

Spółka Tower Investments, która buduje obiekty handlowe m.in. dla takich sieci jak Netto, czy Biedronka, jeszcze w tym roku chce przenieść notowania z NewConnect na rynek główny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Deweloper poinformował też o zwiększeniu planowanej emisji akcji z 300 do 500 tys.

WIĘKSZA RÓŻNORODNOŚĆ:
WIĘKSZA RÓŻNORODNOŚĆ:
Tower Investments chce rozwijać działalność także poza handlem. Bartosz Kazimierczuk, prezes spółki, zapowiada, że będzie ona inwestowała również w obiekty wielofunkcyjne pod marką Multitower.
[FOT. ARC]

— Powody takiej decyzji są dwa: planujemy dużą liczbę inwestycji, które mogłyby być finansowane z emisji, poza tym zainteresowanie inwestorów naszymi akcjami rośnie — informuje Bartosz Kazimierczuk, prezes Tower Investments.

Spółka dąży do budowania kilkudziesięciu obiektów rocznie dla różnych sieci jednocześnie. Nie zamierza jednak koncentrować się wyłącznie na rynku handlowym. Deweloper będzie rozwijał się także w segmencie obiektów wielofunkcyjnych pod marką Multitower.

— W dużych miastach jest coraz mniej wolnych działek, na których można zbudować supermarket, natomiast w dzielnicach centralnych, jak warszawski Mokotów, Śródmieście czy Żoliborz, nie ma ich wcale albo są tak drogie, że sieci handlowych nie stać na inwestycje w takich miejscach. Dlatego uważamy, że lokale handlowe powinny powstawać w obiektach wielofunkcyjnych. Obiekty marki Multitower będą skupiały pod jednym dachem sklepy, biura i mieszkania. Pierwszy budynek tego typu powstanie w Tychach. Do końca 2022 r. chcemy mieć ich 10 w różnych miastach — mówi Bartosz Kazimierczuk.

Deweloper mocniej zainwestuje też w parki handlowe marki Shopin, których obecnie jest w Polsce cztery (w Garwolinie, Łodzi, Płocku, i Warszawie).

— Zdarzało się, że w miejscach, w których budowaliśmy markety dla sieci spożywczych, musieliśmy kupić więcej działki, niż było to potrzebne. Powstawało wtedy pytanie, co zrobić z nadwyżką — sprzedać czy zagospodarować. Ze względu na zainteresowanie najemców, takich jak Rossman, Pepco, Kik czy Komfort, postanowiliśmy zainwestować w parki handlowe, które składają się z dwóch części — spożywczej, będącej własnością sieci oraz zajmowanej przez najemców. To, że operator spożywczy jest właścicielem swojej części, daje najemcom pewność, że nie wyjdzie z parku — tłumaczy Bartosz Kazimierczuk. Zgodnie ze strategią dewelopera, do 2022 r. liczba Shopinów ma wzrosnąć do 20.

— Gdy uruchomiliśmy tę markę, mówiliśmy o 70 parkach handlowych. Myślę, że w dłuższej perspektywie jest to możliwe — dodaje Bartosz Kazimierczuk.

Tower Investments interesuje się też wejściem w REIT-y [Real Estate Investment Trust, notowane na giełdzie spółki akcyjne, które będą czerpały zyski z długoterminowego wynajmu -red.]. Jeśli tylko polskie prawo umożliwi powstawanie REIT-ów inwestujących w obiekty komercyjne [ku zaskoczeniu wszystkich, Ministerstwo Finansów poinformowało ostatnio, że planuje na razie tylko REIT-y mieszkaniowe — red.], prezes przyznaje, że weźmie się do pracy nad własnym funduszem.

— Budowane przez nas markety spożywcze są bardzo dobrym produktem REITowym, bo mają bardzo długie umowy najmu, renomowanego najemcę i zwykle znajdują się w miejscach niezagrożonych przez konkurencję. Na bazie tych obiektów chcemy w przyszłości zbudować REIT — ujawnia Bartosz Kazimierczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane