Tradycja i nowoczesność,czyli 90 lat tarnowskich Azotów

Patrząc w przyszłość, warto pamiętać o przeszłości. Dziewięć dekad chemicznego giganta to imponująca historia

Od 1927 r., kiedy w Tarnowie rozpoczęła się budowa Państwowej Fabryki Związków Azotowych, tworzyli ją ludzie lokujący tu swój entuzjazm, niepospolitą wiedzę i doświadczenie. Pięć lat wcześniej polski rząd przejął zakłady chemiczne w ówczesnej Królewskiej Hucie, czyli późniejszym Chorzowie. Oba przedsiębiorstwa łączył intelekt i praktyczny zmysł luminarza chemii, prof. Ignacego Mościckiego, późniejszego prezydenta II Rzeczypospolitej.

Tradycja i nowoczesność,czyli 90 lat tarnowskich Azotów

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Patrząc w przyszłość, warto pamiętać o przeszłości. Dziewięć dekad chemicznego giganta to imponująca historia

Od 1927 r., kiedy w Tarnowie rozpoczęła się budowa Państwowej Fabryki Związków Azotowych, tworzyli ją ludzie lokujący tu swój entuzjazm, niepospolitą wiedzę i doświadczenie. Pięć lat wcześniej polski rząd przejął zakłady chemiczne w ówczesnej Królewskiej Hucie, czyli późniejszym Chorzowie. Oba przedsiębiorstwa łączył intelekt i praktyczny zmysł luminarza chemii, prof. Ignacego Mościckiego, późniejszego prezydenta II Rzeczypospolitej.

Wyjątkowe postacie

Tarnowska firma ma szczęście do wyjątkowych osobowości. W kolejnych fazach budowali ją uczeń profesora Mościckiego, dr inż. Tadeusz Zwisłocki oraz inż. Romuald Wowkonowicz, a przez krach gospodarczy lat 30. Firmę z powodzeniem przeprowadził inż. Eugeniusz Kwiatkowski, późniejszy minister dwóch resortów gospodarczych i wicepremier, bardziej znany jako twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego i gdyńskiego portu. Także w okresie powojennym podtarnowskie Mościce, bo tak na cześć twórcy zakładów nazwano nową część miasta, były rozbudowywane. Ożywiały gospodarczo i społecznie m.in. polskie rolnictwo, a także utworzone w latach 70. województwo tarnowskie.

Działo się tak pomimo wojennych grabieży wyposażenia zakładów, a potem nieefektywnego systemu „ludowej” gospodarki. — Tę najnowszą historię tworzymy dzisiaj razem. Nawiązuje ona do pozytywnych osiągnięć wielkich antenatów oraz kilku pokoleń dziś już mało komu znanych z nazwiska inżynierów i robotników — mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Giełda i konsolidacja

Szczęśliwie dla tarnowskich zakładów ich następcom nie zabrakło wizji rozwoju firmy oraz twórczej inicjatywy. Gospodarczy i biznesowy rozmach dojrzeli w konsolidacji. Jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia tarnowski gigant chemiczny został poddany restrukturyzacji i komercjalizacji. Kilkakrotnie wznawiany proces prywatyzacyjny został w 2008 r. zwieńczony wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych. W dwa lata później tarnowska spółka nabyła większościowy pakiet akcji innego dużego przedsiębiorstwa z branży czyli Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Rok później wzmocnili swoją właścicielską dominację, dokupując kolejne 43 proc. akcji.

Kolejnym krokiem w procesie konsolidacji przedsiębiorstw wielkiej syntezy chemicznej w Polsce był zakup 66 proc. akcji Zakładów Chemicznych Police. Na mocy umowy konsolidacyjnej, w 2012 do filarów grupy dołączyły Zakłady Azotowe w Puławach. Obok kwartetu wielkich firm skonsolidowaną grupę kapitałową dopełnia prawie 50 spółek zależnych. Utworzenie rozbudowanego chemicznego potentata nie było podporządkowane jakimś abstrakcyjnym ambicjom. Pozostawanie w grupie przynosi wiele synergii i inwestycyjnych możliwości, sprzyjając zarazem rozwijaniu oferty i biznesowemu rozmachowi.

Inwestycje i rozwój

Dziś Grupa Azoty to nie tylko produkcja wysokiej jakości nawozów dla rolnictwa, półproduktów dla przemysłu, ale również doskonały przykład tego, jak podążać za obecnymi trendamiw zakresie najnowszych rozwiązań i technologii, a ostatnie lata to czas jej intensywnego rozwoju. Na projekty inwestycyjne w samym Tarnowie Grupa Azoty przeznaczyła od początku 2015 r. ponad 726 mln zł.

Jedną z flagowych inwestycji uruchomionych we wrześniu 2017 r. jest Wytwórnia Poliamidów II. Warta około 320 mln zł instalacja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla całej Grupy Azoty, ale również całej polskiej gospodarki. Inwestycja to konsekwencja realizowanej w Grupie od wielu lat polityki zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Warto bowiem dodać, że Grupa Azoty wytwarza kaprolaktam do produkcji poliamidów, jest więc jednym z nielicznych w Europie tzw. zintegrowanych producentów poliamidów.

— Otwarcie instalacji w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów nadaje wydarzeniu szczególny charakter. Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i oparcie na najnowocześniejszych światowych technologiach — mówił na otwarciu dr Wojciech Wardacki. Spośród kluczowych projektów w Tarnowie poza Wytwórnią Poliamidów II zrealizowano także Instalację Granulacji Mechanicznej II za 141 mln zł.

Rozpoczęto też budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ma zostać ukończone w 2018 r. W ten ośrodek twórczej myśli inżynierskiej firma zainwestuje 74 mln zł. Na liście inwestycji planowanych na ten i przyszły rok większych inwestycji znajdują się też m.in.: budowa turbozespołu upustowo-kondensacyjnego w elektrociepłowni oraz intensyfikacja instalacji kwasu azotowego, która zaspokoi potrzeby wytwórni Grupy Azoty S.A. w Tarnowie na ten surowiec.

Na inwestycyjne wyżyny wspiął się natomiast projekt Polimery Police, czyli instalacja do produkcji propylenu i polipropylenu. Ta największa i najważniejsza w historii grupy inwestycja będzie oznaczać realną szansę na dywersyfikację przychodów i dodatkowe zyski dla firmy, a także stanie się impulsem dla rozwoju wielu nowych gałęzi przemysłu w kraju.

Najważniejsi są ludzie

Na powodzenie jednej z kluczowych w Europie, branży nawozowo-chemicznej od lat składa się suma i rynkowa atrakcyjność jej produktów. Grupa Azoty zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Do równie znaczących produktów należą melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO oraz biel tytanowa. I na rozwijaniu tej grupy produktów oraz wyrafinowanych chemikaliów nisko tonażowych koncentruje się jej obecna aktywność.

W ujęciu strategicznym, a więc w wizji do 2020 r., ma zostać zwieńczona konsolidacją grupy wraz z rozwojem działalności pozanawozowej. Kluczowe znaczenie w tej strategii ma również intensywny rozwój innowacyjnych rozwiązań. Jeden kapitał od dziewięćdziesięciu lat wydaje się niezmienny. To ludzie: menedżerowie, inżynierowie, specjaliści. Tak jak przed dziesięcioleciami, tak i dziś o rozwoju i sukcesach polskiej chemii przesądza ich intelekt, organizacyjne predyspozycje, profesjonalizm i pracowitość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane