Trochę nadziei, więcej obaw? Reakcje ludzi biznesu

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 24-10-2005, 00:04

Takie rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich powoduje, że w kraju może powstać układ skłonny do nieobliczalnych rządów. Teraz obawiam się o to, jak może wyglądać przyszła koalicja rządowa. Niezależnie od jej kształtu sądzę, że jeśli nowy rząd nie będzie przeszkadzał przedsiębiorcom, to sami jesteśmy na tyle silni, by sobie poradzić.

Piotr Kulikowski, prezes IndykpoluTakie rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich powoduje, że w kraju może powstać układ skłonny do nieobliczalnych rządów. Teraz obawiam się o to, jak może wyglądać przyszła koalicja rządowa. Niezależnie od jej kształtu sądzę, że jeśli nowy rząd nie będzie przeszkadzał przedsiębiorcom, to sami jesteśmy na tyle silni, by sobie poradzić.

Jacek Faltynowicz, prezes ElektrobudowyLech Kaczyński to prawnik z wykształcenia i z natury postępuje ostrożnie. Przypuszczam, że nie jest skłonny do ryzyka w sprawach gospodarczych, a to czasami może nie popłacać.

Wiesław Wiśniewski, prezes Liberty PolandGratuluję prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ponieważ jego kampania w ostatniej fazie była bardzo dobrze prowadzona i mamy tego efekty. Pozostaje nam, przedsiębiorcom, mieć nadzieję, że nie stanie się on prezydentem tylko połowy Polaków, a jego solidarnościowe hasła nie ograniczą się do łupienia bogatych i rozdawania biednym.

Marian Zardzewiały, prezes Inspeak KwidzynUważam, że wygrał odpowiedni kandydat. Mam zaufanie do Lecha Kaczyńskiego, bo gdy był ministrem sprawiedliwości, czas rozpatrywania spraw w sądach gospodarczych skrócił się z półtora roku do dwóch ? trzech miesięcy. Ma to ogromne znaczenie w przypadku egzekwowania rozliczeń z dłużnikami. Spodziewam się, że PiS doprowadzi do tego, że sprywatyzowane za zbyt niską cenę zakłady zostaną ponownie wycenione. Jeśli inwestor dopłaci, może je sobie zatrzymać, jeśli nie ? trzeba je będzie znacjonalizować, podobnie jak to się dzieje obecnie na Ukrainie.

Leszek Waliszewski, szef polskich fabryk firmy Borg AutomotivePierwsze moje wrażenie to zaskoczenie. Donald Tusk przez długi czas prowadził przecież w sondażach. Nie ukrywam, że dla biznesu wydawał się lepszym kandydatem na prezydenta. W tym wszystkim pozytywne jest jednak to, że Lech Kaczyński potwierdził chęć tworzenia koalicji rządowej z PO. Dobrze też, że skończyła się kampania wyborcza i powstaje szansa na szybkiestworzenie nowego rządu.

Piotr Wielgomas, prezes Bigram75 proc. biznesu popierało Donalda Tuska. Z punktu widzenia polskiej gospodarki byłaby to lepsza prezydentura. Biorąc pod uwagę fakt, że Lecha Kaczyńskiego poparły środowiska m.in. Andrzeja Leppera, trudno patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Richard Mbewe, główny ekonomista WGI DMNaród polski wybrał opiekę społeczną, władzę silnej ręki, większy udział państwa w życiu społecznym. Oznacza to, że mimo lat transformacji, mimo gospodarki rynkowej, Polacy wciąż myślą socjalistycznie. Teraz możemy spodziewać się wzrostu wydatków socjalnych, możemy zapomnieć o zmniejszaniu deficytu budżetowego czy strefie euro. Zapędy względem Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej na szczęście hamuje konstytucja, bo do jej zmiany potrzeba większości, której PiS nie ma bez pomocy PO, oraz Komisja Europejska, która będzie się szczególnie przyglądała temu, co dzieje się w naszym kraju.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jan Winiecki, ekonomista West LBDla gospodarki to są bardzo złe wiadomości. Osłabią jeszcze bardziej pozycję Platformy Obywatelskiej w rządzie. Na miejscu polityków PO nie wchodziłbym do rządu. Niech PiS samo weźmie odpowiedzialność za politykę gospodarczą, która jest niezborna, niekompetentna i pójdzie w kierunku zwiększania wydatków socjalnych.

Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt BankuPrezydent ma de facto nikły wpływ na gospodarkę, ale wyniki wyborów pokazały, jak układają się preferencje społeczne i jaka wizja polityki gospodarczej zacznie dominować. W tej sytuacji o wejściu do strefy euro w najbliższych latach trzeba zapomnieć.

Andrzej Malinowski, prezydent KPPBoję się, że w ten sposób oddajemy gospodarkę w ręce monopolu, a to bywa niebezpieczne. Mam jednak nadzieję, że pan Kaczyński jako prawnik postara się, by prawo było respektowane i spróbuje wspierać program prorozwojowy. Martwię się także o program koalicyjny, bo propozycje pana Marcinkiewicza oddalają się od wolności gospodarczej.

Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła PolskiegoNajbardziej cieszę się z tego, że kampania się skończyła. Wreszcie też rozpoczną się rozmowy o rządzie, programie i budżecie. To nie jest prezydent wymarzony przez przedstawicieli biznesu. Ważne jednak, że być może zacznie się oczyszczać klimat. Ludzie bowiem uwierzyli nie tyle w Polskę socjalną, ile w elementy porządku prawnego.

Jeremi Mordasewicz, wiceprezydent PKPP LewiatanWybór Lecha Kaczyńskiego przedsiębiorców nie ucieszy, bo oni zdecydowanie stawiali na Donalda Tuska, który opowiadał się za indywidualną zaradnością obywatela, a nie interwencją państwa. Co jest jednak dobre, to jasno sprecyzowana odpowiedzialność za losy państwa. PiS musi zrozumieć, że nie da się kształtować skutecznej polityki gospodarczej w oderwaniu od przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że PiS zechce korzystać z doświadczeń biznesu, bo jego program gospodarczy nie jest zakotwiczony w realiach gospodarczych.    

RIP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane