Trump przestraszył również Wall Street

opublikowano: 06-05-2019, 22:09

Patrząc na rozwój wypadków na światowych giełdach, również amerykańskie parkiety „musiały” poddać się przecenie implikowanej nerwową reakcją na ostre słowa prezydenta Donalda Trumpa odnośnie wojny handlowej prowadzonej z Chinami.

Szef Białego Domu uznał, że negocjacje z Pekinem przynoszą zbyt wolne efekty i zagroził, że jeszcze w tym tygodniu może karnie podwyższyć cła z 10 do 25 proc. na importowane chińskie produkty o wartości 200 mld USD. A w kolejce czekają jeszcze dobra za 350 mld USD.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Giełdowi inwestorzy odebrali te deklaracje bardzo negatywnie pozbywając się bardziej ryzykowanych aktywów, w tym przypadku akcji na rzecz bezpieczniejszych papierów jak choćby obligacji rządowych. Przejawiało się to w spadku rentowności papierów dłużnych, w tym benchmarkowych 10- i 2-letnich obligacji rządu USA.

Po bardzo słabym otwarciu sesji na Wall Street kolejne godziny stały jednak pod znakiem postępującej poprawy nastrojów i ograniczania wcześniejszych strat.

Szczególnie nieudany dzień miały spółki z dużą ekspozycją na chiński rynek, które mogą stać się największymi ofiarami konfliktu handlowego. Jak choćby w przypadku Boeinga, który gros kontraktów realizuje dla chińskich przewoźników. Producent samolotów jest największym pojedynczym eksporterem do Chin. 

Mocno taniały też udziały spółek technologicznych, w tym takich gigantów jak Apple czy Amazon, Microsoft oraz Intel. 

Ostatecznie na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA tracił 0,25 proc. podczas gdy na otwarciu było to 1,8 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował na zamknięciu o 0,45 proc. a technologiczny Nasdaq spadał o 0,50 proc. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu