Trump znowu naciska na OPEC

opublikowano: 25-02-2019, 15:35

Prezydent USA Donald Trump ponowił swoje ataki na OPEC, twierdząc, że świat jest zbyt delikatny, by poradzić sobie z podwyżką cen ropy i wezwał kartel do "zrelaksowania się i zachowania spokoju".

Wojna na słowa prowadzona przez Trumpa z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową przerwała wielkie wahania cen w zeszłym roku, ponieważ szef amerykańskiego rządu naciskał na grupę, aby utrzymywała otwarte zawory, by pomóc konsumentom. Jego ostatnie apele nie są wyjątkiem i doprowadziły do zmniejszenia wcześniejszych zysków na tym surowcu. Notowania ropy spadły o 2,7 procent do 55,70 USD za baryłkę w Nowym Jorku, notując największą przecenę od dwóch tygodni.

Zobacz więcej

Donald Trump

Fot. Bloomberg

Interwencja prezydenta USA ma miejsce po tym, jak ceny surowca wzrosły o około 23 procent w wyniku cięć w produkcji wśród członków  OPEC i jej sojuszników. Były one następstwem m.in.  zmniejszenia obaw o skutki gospodarcze wojny handlowej USA i Chin. Aprecjacja notowań ropy wynikała także z nałożenia przez Waszyngton sankcji na wenezuelskie dostawy surowca. 

Obecna presja Trumpa ponownie stawia Arabię Saudyjską i resztę OPEC w trudnej sytuacji.

Możemy zobaczyć mniej agresywną postawę wobec cięć w dostawach ze strony Saudyjczyków - może to powstrzymać ich od głębszej redukcji wydobycia - powiedział Giovanni Staunovo, analityk w UBS Group w Zurychu. Dodaje jednak, że „…Arabia Saudyjska ma motywację, by doprowadzić do wzrostu cen ropy i zrealizować cięcia uzgodnione w grudniu, kiedy OPEC i jego partnerzy zgodzili się na usunięcie z rynku 1,2 mln baryłek dziennie”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu