Czytasz dzięki

Trzeci z rzędu tydzień drożejącej ropy

opublikowano: 15-05-2020, 09:36

Notowania ropy zmierzają do zakończenia wzrostem trzeciego tygodnia z rzędu. To skutek stopniowego przywracania równowagi na rynku surowca.

Ropa WTI drożeje o ok. 14 proc. w tym tygodniu po tym jak w czwartek po raz pierwszy od miesiąca jej kurs na zamknięciu sesji na NYMEX przekraczał 27 USD. Notowaniom surowca sprzyjają oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w kwietniu po raz pierwszy od początku pandemii. Tymczasem Arabia Saudyjska zmniejszyła ilość dostępnej ropy dla klientów w USA, Europie i Azji. 

Perspektywy globalnego rynku ropy w pewnym stopniu się poprawiły, uważa Międzynarodowa Agencja Energii. Go;ldman Sachs i BP informowały o wzroście zużycia benzyny.

Ropa wciąż jednak jest o ponad 50 proc. tańsza niż na początku roku.

W piątek rano ropa WTI z czerwcowych kontraktów drożała o 3,4 proc. do 28,49 USD. Kurs ropy Brent rósł w tym samym czasie tak samo i wynosił 32,20 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane