Trzej amerykańscy giganci tworzą własny system opieki zdrowotnej

opublikowano: 30-01-2018, 15:40

Trzech amerykańskich korporacyjnych gigantów łączy siły, by walczyć z tym, co miliarder Warren Buffett nazywa "głodnym tasiemcem" ucztującym w amerykańskiej gospodarce. Chodzi o opieką zdrowotną i związane z nią gigantyczne koszty, donosi Bloomberg.

Potentat internetowy Amazon, bank JPMorgan Chase, oraz należący do Buffetta wehikuł inwestycyjny  Berkshire Hathaway oświadczyły, że zamierzają współpracować w zakresie oferowania usług opieki zdrowotnej swoim pracownikom w USA w sposób bardziej przejrzysty i po niższych kosztach. Planują utworzenie nowej niezależnej firmy "wolnej od zachęt i przymusów generujących zyski".

Wyświetl galerię [1/2]

Warren Buffet Fot. Bloomberg

Informacja o inicjatywie z miejsca negatywnie odbiła się na notowaniach akcji spółek z branży opieki zdrowotnej, w tym takich gigantów jak Express Scripts Holding czy CVS Health. Zniżkują też notowania papierów ubezpieczycieli z Cigna i Anthem na czele.

Branża medyczna od miesięcy patrzy nerwowo na zapowiadaną  perspektywę konkurencji ze strony Amazon. Podczas gdy nowa firma stworzona przez Amazon, Berkshire i JPMorgan będzie tylko dla pracowników ze Stanów Zjednoczonych, jest to również pierwszy wielki krok firmy Amazon w tej branży. Nowa współpraca może wywrzeć presję na pośredników w amerykańskim łańcuchu dostaw usług z zakresu opieki zdrowotnej.

To poważne wyzwanie. Jednak zmniejszenie obciążenia opieki zdrowotnej dla gospodarki przy jednoczesnej poprawie wyników dla pracowników i ich rodzin byłoby warte wysiłku - powiedział Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazon. 

Wydatki  na opiekę zdrowotną stanowiły w zeszłym roku około 18 proc. gospodarki Stanów Zjednoczonych, co jest poziomem znacznie wyższym niż w innych rozwiniętych krajach. Pomimo wysiłków zmierzających do ograniczenia kosztów, prowadzone analizy wskazują, że lekarze i szpitale w USA nadal zapewniają zbyt dużą opiekę zdrowotną. W badaniu opinii lekarzy opublikowanym w zeszłym roku w czasopiśmie PLOS One, oszacowano, że średnio aż 20 proc. opieki medycznej nie było potrzebne, w tym około jedna czwarta testów, jedna piąta recept i więcej niż jedna na dziesięć procedur medycznych.

Amazon, Berkshire i JPMorgan należą do największych prywatnych pracodawców w USA, z ponad 1 mln zatrudnionych osób. Ich łączna kapitalizacja rynkowa kształtuje się na poziomie 1,6 bln USD.

W zeszłym roku Warren Buffett opowiedział się za drastycznymi zmianami w systemie opieki zdrowotnej w USA, twierdząc, że rządowa opieka zdrowotna jest prawdopodobnie najlepszym podejściem do tematu  i obniży koszty.

Balonowe koszty związane z opieką zdrowotną są swoistym głodnym tasiemcem amerykańskiej gospodarki - powiedział Buffett.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu