Trzy najważniejsze sygnały z rynków walutowych

Pomimo 3-tygodniowej stabilizacji notowań wobec euro złoty nadal należy w tym roku do najsłabszych spośród 32 ważniejszych walut.

Czy w kolejnych miesiącach ma szanse na lepsze zachowanie? Jakie są perspektywy najważniejszych walut? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych. Oto trzy wybrane sygnały z tych rynków z ostatniego miesiąca.

Ograniczony potencjał zniżek euro

Kurs wspólnej waluty do dolara, który przez kilkanaście tygodni mieścił się w rekordowo wąskim paśmie 1,1234-1,1570 USD, po marcowym posiedzeniu EBC wyszedł z niego dołem. Przejściowo zszedł najniżej od 21 miesięcy. Bank obniżył prognozy wzrostu i inflacji, zapowiadając brak zmian stóp w tym roku oraz wznowienie programu finansowania banków TLTRO. Wspierać euro powinny niska wycena, wzrost szans na korzystne zakończenie negocjacji ws. brexitu i zmniejszanie się różnicy między rentownościami obligacji USA i Niemiec. Jednak dane ze strefy euro wciąż są gorsze od oczekiwań — wynika z indeksu obliczanego przez Citigroup. Złe informacje są już w cenach, a kurs euro nie zejdzie poniżej 1,10 USD, twierdzi ABN Amro.

Obniżka stóp zniknęła z widoku

Choć jeszcze w styczniu inwestorzy uwzględniali w cenach kontraktów FRA, że kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp (do cięcia kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych miało dojść w 2021 r.), to zdaniem Andrzeja Nowaka z AXA TFI gra pod łagodzeniepolityki już należy do przeszłości. Wszystko za sprawą rządowego pakietu stymulacyjnego, który oznacza wyższe niż bez jego ogłoszenia oczekiwania co do inflacji — tłumaczył zarządzający w debacie rynkowej „PB”. Zdaniem znacznej większości analityków RPP utrzyma stopy bez zmian jeszcze przez kilka kwartałów, a przemawiają za tym niska inflacja i odporność krajowej gospodarki na spowolnienie w Europie.

Walucie Brazylii potrzeba paliwa

Real, który jesienią szybko odrabiał straty wraz z marszem do wyborczego zwycięstwa prorynkowego populisty Jaira Bolsonaro, wytracił animusz. Pośród obaw o zbyt wolne tempo wprowadzania reform w miesiąc stracił do dolara 3,5 proc., co kwalifikuje go do czterech najsłabszych wśród 32 ważniejszychwalut. Zdaniem Bernda Berga z towarzystwa Woodman AM zachowanie reala będzie zależało od postępów reformy emerytalnej, ale także prywatyzacji i zmian mających poprawić warunki prowadzenia biznesu.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w marcowym raporcie SpotDaty Research (do pobrania na spotdata.pl/research).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy