Trzy największe portugalskie banki biorą się za swoje „złe” długi

opublikowano: 29-09-2017, 10:56
aktualizacja: 29-09-2017, 10:58

Millennium BCP, Novo Banco i państwowa Caixa Geral de Depósitos uzgodniły stworzenie wspólnej platformy, która zajęłaby się rozwiązaniem problemu niespłacanych kredytów w ich portfelach, informuje The Financial Times.

Celem stworzenia platformy jest przyspieszenie redukcji tzw. złych długów w portfelach banków. Stanowią one większość z 25-30 mld EUR niespłacanych kredytów, które według szacunków „duszą” cały portugalski system bankowy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Plan trzech największych banków, który został uzgodniony z bankiem centralnym i rządem, odbiega od rozwiązań przyjętych w Hiszpanii, czy Irlandii, podkreśla The Financial Times. Nie powstanie tzw. zły bank wspierany przez państwo, do którego trafiyby kredyty niespłacane. Pozostaną one w portfelach banków i nie będzie potrzebne zaangażowanie państwa. Wspólna platforma ma ułatwić koordynację i zwiększyć efektywność i szybkość restrukturyzacji kredytów i spółek. Pozwoli dłużnikom, których dług nie jest niższy niż 5 mln EUR, na rozmowę o spłacie tylko w jednym miejscu. Platforma ma ruszyć w grudniu.

The Financial Times zwraca uwagę, że rezerwy na „złe” kredyty banków pokrywają je tylko w ok. połowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu