Trzymanie się jednej tezy

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 02-09-2021, 11:56

W czwartek rano dolar próbuje odreagowywać wczorajszą przecenę wywołaną rozczarowującą publikacją szacunków ADP dotyczących rynku pracy, które podbiły oczekiwania, że piątkowy raport Departamentu Pracy nie przybliży Fed do decyzji nt. taperingu - taki ruch na posiedzeniu 22 września jest mało prawdopodobny.

Warto jednak pamiętać o tym, że wskazania z ADP bywały mylne, a rynki już od kilku dobrych dni zdają się rozgrywać scenariusz w którym wspomniany wrzesień nie będzie decyzyjny dla Fedu. Bez większego echa przeszedł wczorajszy odczyt ISM dla przemysłu, który wypadł lepiej, niż można było oczekiwać - w sierpniu indeks podbił do 59,9 pkt. z 59,5 pkt., co pokazuje, że obawy związane z problemami z łańcuchami dostaw mogą być nieco przesadzone.

Dzisiaj widać presję na nieznaczną korektę na rynkach akcji, choć nie jest ona duża. Tradycyjnie słabiej zachowywała się Azja, ale ta ma swoje powody, chociażby w postaci wciąż niepokojących statystyk COVID. Warto wspomnieć o spekulacjach wokół potencjalnego pakietu wsparcia w Chinach, choć na razie pojawiły się informacje o pomocy dla małych firm, a Ludowy Bank Chin zwiększył działania płynnościowe.

Nadal silne pozostają waluty Antypodów (AUD i NZD), w czym pomogły lepsze dane nt. handlu zagranicznego dla Australii i Nowej Zelandii. Słabsze są z kolei frank i jen, choć zmiany są kosmetyczne. Dla USDJPY kluczowa pozostaje sytuacja na amerykańskim długu, a tu rentowności 10-letnich obligacji ustabilizowały się wokół poziomu 1,30 proc. W przypadku EURUSD i GBPUSD zmiany nie są duże, a na dziennych układach obie pary pozostają w trendach wzrostowych.

Okiem analityka - Trzymanie się jednej tezy

Wszystkie dane, które sprzyjają scenariuszowi, że Fed nie będzie się nadmiernie spieszył z decyzją o taperingu, są przez rynek wyraźnie zauważane - tak było wczoraj, gdy uwaga została poświęcona słabemu ADP, a całkiem przyzwoity odczyt ISM dla przemysłu został zmarginalizowany. Pytanie jednak jak długo można dyskontować ten sam schemat - zgoda, 22 września Fed najpewniej nic nie zrobi, ale 3 listopada? Wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli Fed pokazywały, że byli oni bardziej konkretni od prezesa Powella.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tym samym, jeżeli obserwowana fala COVID oraz skutki huraganu Ida będą mieć niewielki wpływ na gospodarkę (co jest prawdopodobne), to "gołębie" nie będą miały za bardzo wyjścia. Warto będzie śledzić to, co zobaczymy w komunikacie za 20 dni, a na razie korzystajmy z tego, co daje rynek.

EURUSD - Scenariusz 1,19?

Wczoraj notowania EURUSD naruszyły strefę wsparcia przy 1,1835-50, co może otwierać drogę w stronę bariery 1,19, gdzie mamy też maksima z końca lipca (1,1907). Wzrosty są napędzane słabym dolarem (wczorajszy ADP), ale i też pojawiającymi się komentarzami ze strony przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, którzy zaczynają być zaniepokojeni wysoką inflacją (we wtorek szacunki za sierpień pokazały wzrost o 3 proc. r/r). Rentowności niemieckich 10-letnich obligacji wzrosły do poziomów nie oglądanych od lipca po tym, jak kilku członków EBC opowiedziało się za tym, aby podjąć dyskusję na temat scenariuszy normalizacji polityki monetarnej.

W wywiadzie dla hiszpańskiej prasy wiceprezes EBC Louis de Guindos dał do zrozumienia, że taki proces mógłby odbywać się etapowo. To na co pomału zaczyna grać rynek to redukcja skupu aktywów w ramach programu PEPP. Niemniej tak pisałem o tym wczoraj, kilka "jastrzębich" głosów może okazać się niewystarczających do tego, aby móc realnie spodziewać się jakichś zmian jeszcze w IV kwartale b.r.

Wprawdzie dzisiaj w kalendarzu mamy kilka publikacji o godz. 14:30, niemniej kluczowe dla sentymentu będą jutrzejsze odczyty Departamentu Pracy. Rynek liczy się ze słabszymi danymi, ale trudno ocenić na ile mogłyby one doprowadzić do wyraźniejszego naruszenia bariery 1,19 w notowaniach EURUSD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane