Tusk: polityka zagraniczna taka, by Polska była silna i bezpieczna

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 19:35

Prowadzenie takiej polityki zagranicznej, by Polska była "silna i bezpieczna", to pierwsze z trzech głównych zobowiązań prezydenckich Donalda Tuska, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Jego koncepcję polskiej polityki zagranicznej pozytywnie zrecenzował b. szef MSZ, prof. Władysław Bartoszewski.

Prowadzenie takiej polityki zagranicznej, by Polska była "silna i bezpieczna", to pierwsze z trzech głównych zobowiązań prezydenckich Donalda Tuska, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Jego koncepcję polskiej polityki zagranicznej pozytywnie zrecenzował b. szef MSZ, prof. Władysław Bartoszewski.

    Tusk zobowiązał się na wtorkowej konferencji, że po wygranych wyborach prezydenckich będzie tak prowadził politykę zagraniczną, aby "Polacy czuli się bezpiecznie siłą własnego państwa, zbudowaną na dobrych relacjach ze światem".

    Przedstawił też sześć kwestii, które są fundamentami jego  zobowiązania. Są to: budowa równoprawnych i przyjaznych stosunków z Rosją i Niemcami; utrwalenie bezpieczeństwa Polski w oparciu o NATO i USA; obrona przed prześladowaniami Polaków żyjących za granicą; budowa wspólnej europejskiej polityki anyterrorystycznej.

    Do tych fundamentalnych dla Tuska kwestii polityki zagranicznej należą także: wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy; stanie na straży prawdy o polskiej historii w świecie oraz solidarność w walce o prawa człowieka.

    Zdaniem Tuska, kluczowe dla bezpieczeństwa Polski jest zbudowanie "równoprawnych i przyjaznych" stosunków z Niemcami i Rosją. Według niego, "poważna rozmowa, w której nie będziemy mylili stanowczości z radykalizmem, twardej obrony naszego interesu narodowego z awanturnictwem", pozwoli Polsce dojść do lepszych relacji z Rosją.

    W stosunkach z Niemcami Polska musi, zdaniem Tuska, "odważnie i precyzyjnie tłumaczyć polski punkt widzenia" na kwestie historyczne, a także na problemy współczesne. Według polityka PO, dobre relacje z Niemcami będą wzmocnieniem dla pozycji Polski w Unii i dla relacji z Rosją.

    W opinii Tuska, gwarancją bezpieczeństwa "Polski i UE oraz całej naszej cywilizacji jest trwałość NATO i trwałość dobrych, przyjaznych stosunków Europy ze Stanami Zjednoczonymi, a w szczególności Polski z USA". Podkreślił, że Polska powinna przeciwdziałać próbom przeciwstawiania sobie Europy i USA.

    Kandydat PO na prezydenta za zasadniczą uznaje też sprawę obrony przed prześladowaniami Polaków mieszkających poza granicami kraju. Tusk podkreślił, że udało się zainteresować polityków UE losem naszych rodaków na Białorusi.

    Odnosząc się do wyboru Aleksandra Milinkiewicza na wspólnego kandydata opozycji w przyszłych wyborach prezydenckich na Białorusi, Tusk zapewnił o swym wsparciu dla białoruskiej opozycji demokratycznej. Dodał, że bez względu na to, jaką funkcję będzie pełnił, zawsze będzie "wolontariuszem" gotowym do pomocy Białorusinom i Polakom mieszkającym na Białorusi.

    Tusk podkreślił, że w przeprowadzonych niedawno przez niego w Brukseli rozmowach z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso oraz sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem, usłyszał od nich, że zarówno UE, jak i Sojusz Północnoatlantycki nie zamykają drzwi przed Ukrainą.

    Tym samym - dodał - potwierdzony został sens polskich starań o integrację Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi. Tusk podkreślił, że Polska będzie ukraińskie aspiracje nadal wspierać, ale ogromną pracę muszą wykonać przede wszystkim sami Ukraińcy, by ich państwo spełniło konieczne standardy.

    Prof. Bartoszewski powiedział z kolei, że Polacy wymagają by polityka zagraniczna dawała poczucie bezpieczeństwa, dlatego też pozytywnie ocenił koncepcję przedstawioną przez Tuska.

    Podkreślił, że Polska w świecie będzie taka, jaką opinię o niej zbudujemy. Dobrej opinii - podkreślił - nie da się zbudować siłą i krzykiem. W polityce zagraniczne - zaznaczył - trzeba "więcej robić, niż mówić" i uprawiać dyplomację.

    Według Bartoszewskiego, budowa dobrych i równoprawnych stosunków z Rosją i Niemcami, o której mówił Tusk, powinna być "elementarzem myślenia" polskiej polityki zagranicznej.

    Dziękując za dobrą recenzję Tusk powiedział, że Bartoszewski nie powinien się zdziwić, jeśli w czasie trwania rozmów o nowym rządzie, ktoś zapuka do jego drzwi z propozycją, by został szefem polskiej dyplomacji. Bartoszewski odparł, że traktuje to jako bardzo dowcipną aluzję życzliwego mu człowieka. "Ale na ile ja jestem wesołym staruszkiem, to tylko ja wiem" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Tusk: polityka zagraniczna taka, by Polska była silna i bezpieczna