Tutaj testują najszybszy internet w kraju

AR
opublikowano: 17-09-2018, 15:27

Sieć 5G i wykorzystanie dronów w przestrzeni miejskiej – pierwsza polska metropolia sprawdzi nowe technologie m.in. z Orange i Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

W ramach porozumienia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Orange Polska w Gliwicach uruchomiono testy stacji obsługującej technologię 5G. To pierwsze takie testy w kraju, prowadzone poza laboratorium – informuje spółka. 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w kraju, ale ma już na swoim koncie kilka pomysłów, jakich w Polsce jeszcze nie było. I kilka osiągnięć biznesowych – m.in. porozumienie, na mocy którego  spółki Orange i Huawei Mobile uruchomiły w Gliwicach pierwszą w Polsce stację testową dla technologii 5G.
Zobacz więcej

INNOWATRZY:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w kraju, ale ma już na swoim koncie kilka pomysłów, jakich w Polsce jeszcze nie było. I kilka osiągnięć biznesowych – m.in. porozumienie, na mocy którego spółki Orange i Huawei Mobile uruchomiły w Gliwicach pierwszą w Polsce stację testową dla technologii 5G. Fot. Orange

– Wychodzimy z laboratorium, by sprawdzić, jak przygotowywane rozwiązania sprawdzają się w boju. Prowadzone w Gliwicach testy pozwalają nam przeanalizować ich funkcjonowanie w trudnych warunkach miejskich. Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej, cała gospodarka – komentuje cytowany w komunikacie prasowym  prezes Orange Polska Jean-François Fallacher. 

Testy będą prowadzone wspólnie z firmą Huawei, która wdrożyła technologie 5G w ponad 10 krajach (m.in. Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoszech, Korei Południowej i Chinach). Na świecie testy związane z technologią 5G  prowadzą też inne globalne telekomy i spółki IT, m.in. Nokia, Ericsson i Prisma. 

Dla Orange Polska wybór Gliwic to efekt porozumienia, które popisano w czerwcu. Firma i samorządy śląskiej metropolii oraz miasta Tychy zobowiązały się do współpracy w zakresie rozwoju technologii smart city (inteligentnych miast). Krokiem w kierunku budowania smart city w śląskich miastach ma być też inna umowa, podpisana parę dni wcześniej w obecności  Mikołaja Wilda, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury (podczas kongresu  Impact mobility’18 rEVolution w Katowicach) – samorząd metropolii wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) porozumieli się w sprawie utworzenia na Śląsku Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD).  Pierwszymi partnerami inicjatywy są Polski Fundusz Rozwoju, Grupa JSW wraz ze spółką Hawk-e i DroneRadar oraz Instytut Lotnictwa.

CEDD ma być miejscem, w którym podmioty skupione wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych statków powietrznych (od dostawców i integratorów, przez klientów, instytucje naukowe, samorządy i administrację publiczną, na instytucjach finansowych i inwestorach kończąc) będą mogły testować warunki dla przyszłej współpracy i praktycznych zastosowań w ramach tworzącego się nowego rynku dronów. 

– Dzięki CEDD będziemy mogli przetestować systemy dronowe, działające w trybie autonomicznym, zarówno w bezpiecznych warunkach laboratoryjnych, jak również w rzeczywistych warunkach miejskich. Metropolia jest naturalnym miejscem, gdzie takie systemy mogą być wdrażane. Realizacja projektów o znaczeniu ponadlokalnym jest tutaj lepiej skoordynowana, dzięki regulacjom prawnym, zawartym w dedykowanej nam ustawi – komentował Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chodzi, m.in., o testowanie dronów do dostarczania przesyłek. 

Pierwsza metropolia w Polsce, która z założenia ma „integrować i koordynować współpracę 41 miast i gmin, znajdujących się w centralnej części województwa śląskiego”, jako samorząd swoje zadania realizuje dopiero od 1 stycznia.  Kilka dni temu wybrała swoje logo, a obecnie pracuje nad strategią rozwoju. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu