Tydzień przerwał dobrą passę krajowych byków

Adrian Boczkowski
opublikowano: 11-08-2008, 00:00

Po dwóch tygodniach solidnych zarobków nad Wisłę wróciła czerwień. Choć za wcześnie mówić o definitywnym końcu odbicia, to jednak jest to coraz bardziej prawdopodobne. Dobra passa byków zdecydowanie została przerwana. WIG20 stracił w tydzień 4 proc., a szeroki rynek — 3,3 proc..

Byki dostały poważnej zadyszki w środę. Nie podziałały nawet wzrosty za Atlantykiem. To niepokojący sygnał. Jeszcze gorzej było w piątek, kiedy nie dość że spadaliśmy znacznie mocniej niż zachodnioeuropejskie parkiety, to nie zmieniły tego nawet mocne wzrosty na początku giełdowego dnia w USA. A przecież od połowy lipca do niedawna zieleń na warszawskim pastwisku była zieleńsza niż gdziekolwiek indziej. Nic dziwnego, że skutecznie przyciągała bycze towarzystwo.

W minionym tygodniu chęć realizacji zysków okazała się jednak wystarczająco kusząca, by skutecznie powstrzymać falę wzrostów. Jedna czwarta blue chipów zyskała przecież na wartości od połowy lipca do środy po blisko 20 proc., a sam WIG20 skoczył o blisko 12 proc. Dynamiczne odbicie w trakcie bessy to okazja do zarobku w czasie ogólnej dekoniunktury, ale nie powinno być mylone z odwróceniem się trendu wyższego rzędu.

W środę WIG20 przełamał wsparcie 2700 pkt, w czwartek — 2650 pkt, a w piątek pękło 2600 pkt. Schodzimy na coraz niższe poziomy, przełamując bariery zarówno techniczne, jak i czysto psychologiczne. Widać, że duzi zagraniczni gracze skupili tyle papierów, ile na razie zaplanowali. Nie jest tajemnicą, że rynek polski jest u nich wciąż mocno niedoważony, więc to na pewno nie koniec zakupów nad Wisłą. Rynkowe rekiny nie chcą jednak przepłacać. Nietrudno przy tym domyśleć się ich ogólnej strategii. Częściowo mogą właśnie realizować zyski (obroty nie wskazują jednak na szeroką dystrybucję), ale w większości czekają na kolejną falę spadków indeksów, by przystąpić do zbierania tanich papierów. Teraz ryzyko spadków jest zdecydowanie większe niż w połowie lipca, kiedy rynek był skrajnie wyprzedany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tydzień przerwał dobrą passę krajowych byków