Tyle ma Kościół w Polsce

DI, "Polityka"
opublikowano: 29-09-2010, 15:38

Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Rolnictwa rozkładają bezradnie ręce. Nieruchomości kościelnych w Polsce nie jest w stanie oszacować nikt. Przedstawiciele Kościoła są w tej kwestii konsekwentnie tajemniczy – czytamy w najnowszej „Polityce”.

Tygodnik starał się ustalić, jaki jest majątek Kościoła w Polsce. Sięgał do różnych źródeł i wszędzie napotykał te same trudności. „Nigdy nie ujawnili tego hierarchowie katoliccy, a wszystkie instytucje państwowe zasłaniają się tajemnicą albo brakiem danych” – czytamy w „Polityce”. Informacje jawne prowadzą do jednego wniosku – kościół w Polsce to „państwo w państwie”.

O skali tego państwa świadczą twarde ujawnione dane. Kościół w Polsce ma: 17 533 kościołów i kaplic, ok. 160 tys. ha gruntów, 1240 przedszkoli oraz szkół podstawowych, 417 szkół średnich, 69 szkół wyższych i uniwersytetów, 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów opieki, 538 sierocińców, 120 oficyn wydawniczych, 300 gazety i czasopisma, 50 rozgłośni radiowych i diecezjalnych, 1 telewizję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, "Polityka"

Polecane