Tylko giganci próbują powstrzymać spadek

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 17-07-2007, 00:00

W poniedziałek warszawska giełda realizowała podobny scenariusz jak w ubiegłym tygodniu. Z tym, że w przyspieszonej wersji. Znów najmocniej traciły spółki małe i średnie. Najsilniejszy okazał się indeks WIG20. Ale także on nie zdołał uchronić się przed głębszym spadkiem. I to wszystko w chwili, gdy nie tylko indeksy największych giełd, ale także wskaźniki rynków wschodzących zachowują się dobrze. Co się dzieje?

Nasuwa się wyjaśnienie polityczne, ale „rozpady” koalicji inwestorzy na GPW znosili już często. Po drugie — obecną koalicje trudno uznać za prorynkową w rozumieniu inwestorów giełdowych. Wyniki II kwartału, do których powoli się zbliżamy — przynajmniej dla blue chipów — będą dobre. Spółki surowcowe, które w tej chwili dźwigają WIG20, odpowiadają za 30 proc. jego wartości. W poniedziałek właśnie PGNiG, MOL, a zwłaszcza KGHM uchroniły WIG20 przed mocniejszym spadkiem poniżej 3800 punktów. Lotosowi nie pomogły deklaracje prezesa o podwojeniu kapitalizacji w cztery lata, a Orlenowi spekulacje — chyba mocno naciągane — na temat próby jego wrogiego przejęcia. Z tym ostatnim mamy do czynienia na Węgrzech, co wyraźnie sprzyja wycenie MOL. Przy okazji — warto się uczyć obrony przed niechcianą akwizycją, obserwując zachowanie bratanków. Może kiedyś przyda się również naszym kolosom.

Kwartalne wyniki słabych ostatnio banków też nie powinny rozczarować. Ale ich wyceny są bardzo wyśrubowane. Jednak łącznie średni wskaźnik cena/zysk dla WIG20 to 17, wobec 38 dla sWIG80 i 29 dla mWIG40. Pocieszające są też stosunkowo niewielkie obroty największymi akcjami. Widocznie zarządzający krajowymi funduszami, od których teraz zależy najwięcej, są na wakacjach. Oby po powrocie nie zareagowali zbyt nerwowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu