Uczciwe i bezpieczne zarządzanie odpadami jest możliwe

  • Materiał partnera
opublikowano: 11-03-2021, 17:29

Rozmowa z Wojciechem Musiałem, prezesem firm Envipro Technologie Środowisko i Envipro Terratech

Do kogo jest adresowana oferta Envipro?

Nasza oferta nie jest kierowana do szerokiego grona odbiorców. Rozwój Envipro z rozmysłem zakłada funkcjonowanie w ramach organizacyjnych jako małe przedsiębiorstwo. Obie spółki, tj. Envipro Terratech oraz Envipro Technologie Środowiskowe, zatrudniają łącznie niespełna 80 osób. Dzięki niewielkiej skali jesteśmy w stanie utrzymać szybką decyzyjność i skupić się na indywidualnych potrzebach naszych klientów. To dwa najważniejsze aspekty nadające specyficzny charakter oferowanym przez nas usługom.

W ciągu 20 lat działalności podjęliśmy współpracę z zaledwie kilkudziesięcioma podmiotami, z których ponad 90 proc. zatrudnia nas przez wiele lat. W roku 2020 obchodziliśmy 20-lecie współpracy z naszym pierwszym klientem, nadal widząc perspektywy wspólnego rozwoju i ewolucji prowadzonych działań. Najlepiej nauczyliśmy się czytać potrzeby przemysłu spożywczego i papierniczego. Nie oznacza to jednak, że nie posiadamy kontrahentów reprezentujących inne obszary rynku.

Długotrwałe relacje: W ciągu 20 lat działalności podjęliśmy współpracę z zaledwie kilkudziesięcioma podmiotami, z których ponad 90 proc. zatrudnia nas przez wiele lat — podkreśla Wojciech Musiała, prezes firm Envipro Technologie Środowisko i Envipro Terratech.  [fot. arc]
Długotrwałe relacje: W ciągu 20 lat działalności podjęliśmy współpracę z zaledwie kilkudziesięcioma podmiotami, z których ponad 90 proc. zatrudnia nas przez wiele lat — podkreśla Wojciech Musiała, prezes firm Envipro Technologie Środowisko i Envipro Terratech. [fot. arc]

Termin „gospodarowanie odpadami” 
to dość ogólne pojęcie. Proszę sprecyzować, 
co jest przedmiotem działalności zarządzanych przez pana spółek?

Domeną działalności spółki Envipro Technologie Środowiskowe sp. z o.o. jest obsługa wszelkich operacji logistycznych związanych z przepływem strumieni materiałowych na terenie współpracujących zakładów przemysłowych. Począwszy od dostawy surowca do stref produkcyjnych, a kończąc na odbiorze wytworzonych odpadów oraz ich zagospodarowaniu ostatecznym. Jednak obecnie najbardziej istotne w działalności przedsiębiorstwa jest wprowadzenie rewolucji technologicznej w sposobie prowadzenia usług.

Zakres działań prowadzonych przez Envipro Terratech sp. z o.o. obejmuje dwie podstawowe usługi: opracowanie przemysłowych technologii zagospodarowania materiałów zbędnych dla ich wytwórcy i niszczenie wyrobów niespełniających wymagań rynkowych w procedurze pełnego nadzoru. Postrzegamy rynek odpadów jako ogromny zasobnik surowców — często jeszcze nieodkrytych. Interesują nas materiały stanowiące dla ich wytwórców zbędny element prowadzonych procesów produkcyjnych, a często poważny problem. Z drugiej jednak strony wciąż poszukujemy procesów przemysłowych mogących stać się odbiorcą surowca na skalę masową. Zadaniem ET jest więc zdobycie jak najszerszego spektrum wiedzy na temat różnorodnych materiałów oraz opracowanie i wdrożenie technologii przemysłowego ich zagospodarowania. Skojarzenie wytwórców i potencjalnych odbiorców, a także zapewnienie im przyjaznych i stabilnych warunków finansowych współpracy.

Firma Envipro cały czas się rozwija. Niektóre inwestycje okazały się przydatne w czasie pandemii.

Rzeczywiście, okres pierwszego lockdownu pozwolił nam zwolnić i zamknąć kilka istotnych dla nas projektów, co zaprocentowało w późniejszym okresie.

W październiku 2019 roku rozpoczęliśmy budowę centrum zdalnego zarządzania i sterowania większością procesów realizowanych przez spółki Envipro. Inwestycja obejmowała realizację centralnego zdalnego węzła zarządzania wraz z rozbudowaną infrastrukturą IT, w tym własną wydajną serwerownią.

Celem nadrzędnym było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wykonywanych usług przez ich maksymalną automatyzację na terenie zakładów naszych klientów, a równocześnie scentralizowanie procesów kontroli i zarządzania. Całodobowy monitoring w czasie rzeczywistym praktycznie wszystkich parametrów prowadzonych procesów oraz możliwość sterowania liniami technologicznymi przez operatorów znajdujących się wiele kilometrów od obsługiwanych zakładów wprowadziły zupełnie nowy poziom możliwości. Architektonicznie projekt zakładał możliwość udziału w nim osób posiadających ograniczenia ruchowe w stopniu znacznym ze względu na brak barier w przemieszczaniu się na wózku.

Inwestycję zakończyliśmy w maju 2020 roku. Uzyskaliśmy w ten sposób dodatkowe rozwiązania na czas pandemii, zapewniające izolację i dystans społeczny naszych pracowników oraz pracowników naszych klientów — bez ograniczeń w przepływie informacji.

Jednym z filarów działalności Envipro jest 
niszczenie pozajakościowych produktów. Dlaczego jest to tak istotne?

Zapotrzebowanie na w pełni kontrolowany proces niszczenia wyrobów pojawił się na szeroką skalę po utworzeniu rynku wspólnotowego w obecnym zasięgu terytorialnym. Chodzi o zabezpieczenie interesów producentów w zakresie eliminacji ryzyka nielegalnego obrotu wyrobami niespełniającymi wymagań jakościowych. W praktyce tego typu wyroby przekazywane są do zniszczenia na terenie jednego z państw, a pojawiają się na rynkach innych państwa EU za pośrednictwem przestępczych kanałów dystrybucji. W takich przypadkach przedsiębiorcy ponoszą wielopłaszczyznowe straty.

Obecnie Envipro może zapewnić całkowite bezpieczeństwo interesom wytwórców. Opracowa-liśmy i wciąż optymalizujemy system rozwiązań pozwalający kontrolować naszym klientom przepływ powierzonego materiału na każdym etapie procesu. W jego trakcie produkt traci cechy umożliwiające jego powtórne użycie, zachowując możliwość wykorzystania pozostałości w innych branżach gospodarki. W przyszłości planujemy uruchomienie półprzemysłowej instalacji z zapleczem badawczym. Mając możliwość szybkiej zmiany parametrów funkcjonowania, będziemy mogli symulować warunki przeróbki wielu różnorodnych materiałów. Tym samym zwiększymy potencjał rozwiązywania problemów obecnych i ewentualnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane