Udany debiut akcji Saudi Aramco

opublikowano: 11-12-2019, 09:09

Z przytupem rozpoczęły swój giełdowy debiut akcje koncernu Saudi Aramco. Po rekordowej ofercie IPO, akcje saudyjskiego giganta naftowego, otwarły notowania wzrostem rzędu 10 proc., donosi Reuters.

Kurs otwarcia na giełdzie w Rijadzie wyniósł 35,2 rialów (3,99 USD), co oznacza 10 proc. zysk w stosunku do ceny (32 riale) po jakiej sprzedawano akcje w ramach pierwotnej oferty publicznej (IPO). Tak znaczący wzrost kursu przybliża spółkę znad Zatoki Perskiej do sięgającej 2 bln USD wartości rynkowej, jaka jest „marzeniem”  księcia Mohammeda bin Salmana, dążącego do przebudowy saudyjskiej gospodarki.

Saudi Aramco
fot. REUTERS/Ahmed Jadallah/File Photo/Forum

W ramach IPO Saudi Aramco sprzedało akcje o wartości 25,6 mld USD, co dało wartość rynkową na poziomie 1,7 bln USD, przebijając dotychczasową rekordową ofertę chińskiego koncernu Alibaba na poziomie 25 mld USD z 2014 r.  W debiucie wartość firmy kształtuje się w pobliżu 1,88 bln USD. Tym samym Aramco jest najbardziej wartościową spółką giełdową na świecie, znacząco dystansując takich gigantów jak Apple (ok. 1,2 bln USD) i Microsoft (1,16 bln USD). Saudi Aramco jest też warte więcej niż pięć największych koncernów naftowych: ExxonMobil, Total, Royal Dutch Shell, Chevron oraz BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane