UE: 6 mln euro dla Płd. Azji na ograniczenie skutków katastrof

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 14:09

6 mln euro otrzymają kraje Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych - zdecydowała we wtorek Komisja Europejska.

6 mln euro otrzymają kraje Południowej i Południowo-Wschodniej Azji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych - zdecydowała we wtorek Komisja Europejska.

    "Nękana powodziami, suszami, trzęsieniami i osunięciami się ziemi, tsunami, cyklonami i pożarami lasów Południowa i Południowo-Wschodnia Azja jest jednym z regionów świata najbardziej narażonych na klęski żywiołowe" - podkreśliła KE ogłaszając swoją decyzję.

    Unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louis Michel powiedział, że ostatnie katastrofy w tym regionie - z najpotężniejszymi w skutkach: tsunami z grudnia 2004 r. i trzęsieniem ziemi w Pakistanie w październiku 2005 r. - pokazały, jak ogromnie ważne jest przygotowanie do takich zdarzeń. "Proste działania mogą uratować wiele ludzkich istnień, przyspieszyć odbudowywanie zniszczonych obszarów i zmniejszyć negatywne skutki przyszłych katastrof" - dodał.  

    Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem unijnego funduszu na pomoc dla Azji, tzw. DIPECHO. Pomoc otrzymają Indie, Bangladesz, Nepal i po raz pierwszy w ramach funduszu - Pakistan. 

    We wtorek KE postanowiła także przekazać 900 tys. euro na pomoc uchodźcom z Sahary Zachodniej, którzy mieszkali w obozach w regionie Tindouf w Algierii. W  minionym tygodniu potężne deszcze i powodzie zniszczyły większość ich obozów, pozostawiając bez dachu nad głową ok. 12 tys. rodzin.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane