UE-PE: Socjaliści z nowych państw za otwarciem rynków pracy w starych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 16:57

Socjalistyczni eurodeputowani z nowych państw członkowskich zbierają w Parlamencie Europejskim podpisy pod deklaracją, w której apelują o zniesienie barier w dostępie ich współobywateli do rynków pracy w starych państwach Unii.

Socjalistyczni eurodeputowani z nowych państw członkowskich zbierają w Parlamencie Europejskim podpisy pod deklaracją, w której apelują o zniesienie barier w dostępie ich współobywateli do rynków pracy w starych państwach Unii.

    Liczą na poparcie przynajmniej połowy z 732 europosłów. Swoją inicjatywę przedstawili we wtorek na konferencji prasowej eurodeputowani z Polski, Czech, Węgier, Słowenii i Słowacji. "Musimy walczyć o równe traktowanie w Unii Europejskiej. Otwarcie rynków pracy to nie prezent. Stara Unia przeżywa teraz głęboki kryzys gospodarczy. Zapewnienie swobody pracy jest bardzo ważna, jeśli chce z niego wyjść" - powiedział Csaba Tabajdi, szef węgierskiej delegacji socjalistów w PE.  

    "Mamy 3,5 miesiąca na działanie, bo 30 kwietnia kraje członkowskie muszą zdecydować, czy chcą utrzymać, czy znieść restrykcje" - powiedziała Genowefa Grabowska (SdPl).

    1 maja zakończy się dwuletni okres przejściowy, w którym  stare kraje miały prawo do wprowadzenia restrykcji w dostępie do rynków pracy. Nie skorzystały z tej możliwości tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Reszta powinna do końca kwietnia zawiadomić partnerów w UE, czy przedłuża okres przejściowy o przewidziane w traktatach akcesyjnych kolejne trzy lata.

    "Nie możemy zmusić do zniesienia restrykcji, ale możemy pokazać, że są one dla nich (starych krajów) niekorzystne" - powiedziała Grabowska.

    W deklaracji socjaliści przekonują, że nie nastąpiła ani masowa imigracja pracowników z nowych państw do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecja, ani tzw. dumping socjalny. Wręcz przeciwnie - uważają, że kraje te zyskały na przyjęciu pracowników z nowej Unii, a w Irlandii nawet zmalało bezrobocie.

    By deklaracja nabrała mocy prawnej, tak, by przewodniczący PE zwrócił się z nią do Komisji Europejskiej i Rady UE musi ją podpisać połowa składu europarlamentu, czyli 367 posłów.

    Socjaliści liczą na poparcie nie tylko posłów z nowych państw członkowskich z wszystkich frakcji politycznych (nieco ponad 160 osób), ale także ze starych państw: tych, które już otworzyły swoje rynki pracy, a także Finlandii i Portugalii, które prawdopodobnie zdecydują się to uczynić 1 maja 2006 roku. "Liczymy też na poparcie części posłów niemieckich i francuskich" - dodała Grabowska.

    Celem deklaracji jest też wsparcie czeskiego komisarza ds. zatrudnienia Vladimira Szpidli, który w imieniu Komisji Europejskiej ma przedstawić na początku lutego raport zachęcający państwa starej UE do otwarcia rynków pracy. Jak zauważyli europosłowie, takiemu raportowi sprzeciwia się jednak w Komisji austriacka komisarz ds. stosunków wewnętrznych Benita Ferrero-Waldner, która tak jak władze w Wiedniu jest przeciwna otwarciu rynków pracy. 

    Według przedstawionych przez eurodeputowanych polskich i węgierskich danych do pracy w Wielkiej Brytanii wyjechało od 1 maja 2004 roku 6900 Węgrów i aż 169675 Polaków. Do Irlandii - odpowiednio - 3160 i 61780 oraz do Szwecji - 234 i 3649.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane