UE: Śledztwo KE potwierdziło dumping w branży obuwniczej w Azji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 13:46

Śledztwo unijnych ekspertów potwierdziło, że w Chinach i Wietnamie mają miejsce praktyki dumpingowe w branży obuwniczej - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Śledztwo unijnych ekspertów potwierdziło, że w Chinach i Wietnamie mają miejsce praktyki dumpingowe w branży obuwniczej - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

    "Dzięwięciomiesięczne śledztwo pozwoliło znaleźć dowody na istnienie praktyk prowadzących do dumpingu" - powiedział rzecznik komisarza ds. handlu Peter Power. Wśród tych praktyk wymienił m.in. interwencję państwa, ulgi podatkowe, dostęp do dzierżawy gruntów na nierynkowych zasadach.

    Import skórzanego obuwia z Wietnamu do krajów UE wzrósł w okresie od kwietnia 2004 roku do marca 2005 roku o 700 proc., a z Chin o 320 proc. Rocznie do Unii trafia obecnie 95 milionów chińskich i 120 milionów wietnamskich par butów.

    Jeszcze w tym tygodniu komisarz ds. handlu Peter Mandelson zaproponuje środki, które Unia powinna podjąć wobec importu obuwia z Chin i Wietnamu. Rzecznik Mandelsona odmówił jednak potwierdzenia doniesień prasowych, iż Komisja Europejska zaleci wprowadzenie ceł antydumpingowych na import obuwia z tych krajów w wysokości poniżej 20 procent.

    Potwierdził natomiast, że środki ochrony  powinny rozpocząć obowiązywać już 7 kwietnia, po tym jak zwykłą większością głosów zaaprobują je państwa członkowskie. Miałyby obowiązywać przez pół roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane