Ukraina chce z Chinami zbudować największy samolot świata

opublikowano: 07-09-2016, 15:13

Ukraina ma nadzieję, że dzięki 500 mln USD inwestycji z Chin uda się dokończyć budowę drugiego egzemplarza największego samolotu świata, An-225, pisze Reuters.

Antonow 225 Mrija to samolot transportowy, który powstał w ramach programu kosmicznego ZSRR. Zbudowano tylko jeden egzemplarz. Maszyna, która wciąż jest w użytku, może przewozić ładunek do 250 ton na odległość do 4 tys. kilometrów.

Prace nad drugim egzemplarzem rozpoczęły się w 1988 roku. Nigdy ich nie ukończono. Ukraińskie zakłady Antonowa liczą na to, że dokończeniem budowy samolotu może być zainteresowane Aerospace Industry Corporation of China (AICC). W sierpniu spółki podpisały porozumienie o wspólnej produkcji antonowów w Chinach. Oleksandr Kotsiuba, szef ukraińskiej spółki uważa, że dokończenie An-225 może potrwać jeszcze pięć lat. 

- Drugi egzemplarz Mrijii będzie dokończony tutaj, w Kijowie, i może to kosztować jeszcze do 500 mln USD w zależności od wyposażenia – powiedział Reutersowi Kotsiuba.

youtube
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane