Ukraina kupi paliwo od Białorusi i krajów nadbałtyckich

Polska Agencja Prasowa SA
16-05-2005, 19:34

Ukraina zakupi w najbliższym czasie 70 tysięcy ton gotowych wyrobów paliwowych od Białorusi i krajów nadbałtyckich - poinformował w poniedziałek minister paliw i energetyki tego kraju Iwan Płaczkow. Minister oświadczył, że ukraińskie przedsiębiorstwa paliwowe podpisały już odpowiednie umowy, a część produktów jest już w drodze na Ukrainę.

Ukraina zakupi w najbliższym czasie 70 tysięcy ton gotowych wyrobów paliwowych od Białorusi i krajów nadbałtyckich - poinformował w poniedziałek minister paliw i energetyki tego kraju Iwan Płaczkow. Minister oświadczył, że ukraińskie przedsiębiorstwa paliwowe podpisały już odpowiednie umowy, a część produktów jest już w drodze na Ukrainę.

Import paliwa z Białorusi i krajów nadbałtyckich ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu spowodowanego wstrzymaniem przez rosyjskich nafciarzy dostaw ropy naftowej na Ukrainę. Pięciodniowa przerwa w dostawach, w dniach od 7 do 11 maja, doprowadziła do braków paliwa i wywołała kolejki na ukraińskich stacjach benzynowych.

Płaczkow poinformował również, że ukraiński rząd ma zamiar zbudować własną sieć tysiąca stacji benzynowych, kontrolowanych przez państwo. Minister zaznaczył, że krok ten pozwoli regulować ceny paliw metodami rynkowymi.

Wcześniej premier Julia Tymoszenko poinformowała o zamiarach rządu dotyczących dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej i planach budowy własnej rafinerii, przerabiającej ropę naftową z Kazachstanu i innych krajów.

Rosyjskie kampanie naftowe kontrolują 87 proc. ukraińskiego rynku paliwowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ukraina kupi paliwo od Białorusi i krajów nadbałtyckich