Ulga to nie podatek

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Propozycja dalszego różnicowania obciążeń na ubezpieczenia społeczne ponoszonych przez przedsiębiorców nie ma poparcia Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Mimo że reprezentuje on głównie mikrofirmy, sprzeciwia się traktowaniu składek ubezpieczeniowych jako podatku. — To składki na przyszłe świadczenia emerytalno-rentowe, na wypadek choroby czy macierzyństwa — i nie powinno się ich zasadniczo różnicować, uzależniając np. od dochodów, jak proponuje się w tzw. małym ZUS, czy wydłużać okres płacenia ulgowych składek o kolejne lata. Nie taka jest rola systemu ubezpieczeń społecznych. Różnice w przychodach, a tym samym w dochodach, powinien regulować system podatkowy — napisał Jan Gogolewski, prezes ZRP, w piśmie do Marcina Zielenieckiego, wiceministra pracy.

Zdaniem związku nadmierne ulgi zaburzają też warunki konkurencji między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność a rozpoczynającymi ją, znajdującymi się w podobnych warunkach ekonomicznych. Według ZRP warto zastanowić się nad wspieraniem osób o niskich i średnich dochodach, w tym prowadzących firmy m.in. poprzez podwyższenie kwoty wolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu