Czytasz dzięki

Ulga to nie podatek

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Propozycja dalszego różnicowania obciążeń na ubezpieczenia społeczne ponoszonych przez przedsiębiorców nie ma poparcia Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Mimo że reprezentuje on głównie mikrofirmy, sprzeciwia się traktowaniu składek ubezpieczeniowych jako podatku. — To składki na przyszłe świadczenia emerytalno-rentowe, na wypadek choroby czy macierzyństwa — i nie powinno się ich zasadniczo różnicować, uzależniając np. od dochodów, jak proponuje się w tzw. małym ZUS, czy wydłużać okres płacenia ulgowych składek o kolejne lata. Nie taka jest rola systemu ubezpieczeń społecznych. Różnice w przychodach, a tym samym w dochodach, powinien regulować system podatkowy — napisał Jan Gogolewski, prezes ZRP, w piśmie do Marcina Zielenieckiego, wiceministra pracy.

Zdaniem związku nadmierne ulgi zaburzają też warunki konkurencji między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność a rozpoczynającymi ją, znajdującymi się w podobnych warunkach ekonomicznych. Według ZRP warto zastanowić się nad wspieraniem osób o niskich i średnich dochodach, w tym prowadzących firmy m.in. poprzez podwyższenie kwoty wolnej.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane