Unijne limity trudne dla firm

Bartłomiej Mayer
opublikowano: 09-05-2018, 22:00

KE wyznaczyła harmonogram wejścia kolejnych ograniczeń stosowania substancji szkodliwych dla zdrowia pracowników.

Tzw. mapa drogowa ochrony pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych, jaką wyznaczyła już Komisja Europejska (KE), dotyczy około 50 substancji chemicznych. W kolejnych latach, aż do 2050 r., mają być wprowadzane nowe limity dla poszczególnych tego typu związków. Dotychczas wprowadzono je dla kilkunastu substancji, w tym m.in. dla azbestu (w 2009 r.).

Zobacz więcej

Fot. Reuters Forum

Wśród kolejnych znajdą się m.in. krzemionka krystaliczna (stosowana np. w przemyśle odlewniczym, w materiałach budowlanych i przy produkcji różnego rodzaju szkła), formaldehyd (używany w przemysłach chemicznym, farmaceutycznym, meblowym czy rafineryjnym), butadien (w przemyśle chemicznym) oraz związki krzemu (w metalurgicznym). W przedsiębiorstwach, które działają w tych segmentach, pracuje w sumie ponad 230 tys. osób. Unijne limity mogą być problemem dla tysięcy polskich firm. Jolanta Skowron, sekretarz Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, wyjaśnia, że wszystkie 50 substancji, jakie znajdą się w unijnych dyrektywach, są już na polskiej liście związków szkodliwych. Problem w tym, że nie zawsze obowiązujące u nas limity będą zgodne z tym, co uzgodni KE i do czego będą musiały stosować się wszystkie państwa unijne.

— Czasami mogą to być limity nawet dziesięciokrotnie niższe od tych, które mamy teraz. To może oznaczać konieczność radykalnych zmian lub nawet całkowitej likwidacji produkcji w stosowanych dotychczas technologiach — mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Unijne limity trudne dla firm