Uniwersytet Śląski w europejskim projekcie o prawie lokatorskim

MEJ
opublikowano: 04-06-2015, 07:00

W unijnym projekcie dotyczącym prawa lokatorskiego i jego regulacji w krajach Unii Europejskiej bierze istotny udział zespół naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podsumowująca projekt konferencja odbędzie się 17 i 18 września 2015 r. w Budapeszcie.

„Prawo lokatorskie i polityka mieszkaniowa w wielopłaszczyznowej Europie” („Tenancy Law and Housing Policy in Multi-level Europe”, TENLAW) jestprojektem realizowany. przez ośrodki naukowe z Niemiec, Słowenii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Holandii oraz Polski.

W skład konsorcjum projektowego wchodziły: Universität Bremen (Niemcy), Mednarodna Fakulteta za Druzbene in Poslovne Studije Zavod, Celje (Słowenia), Metropolitan Research Institute LTD, Budapeszt (Węgry), University of Southampton (Wielka Brytania), Universita di Pisa (Włochy), Tartu Ülikool (Estonia), Lunds Universitet (Szwecja), Universitat Rovira i Virgili, Tarragona (Hiszpania), Technische Universiteit Delft (Holandia). W Polsce partnerem projektu jest zespół naukowców  z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracujący pod kierownictwem dr hab. Magdaleny Habdas z Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

Unijny projekt realizowany w ramach 7. Programu Ramowego od kwietnia 2012 roku, jest pierwszą próbą kompleksowego przedstawienia regulacji z zakresu prawa lokatorskiego w kontekście międzynarodowym i prawnoporównawczym – w opracowaniu porównano 30 europejskich porządków prawnych. Zespół polski opracował system polski, słowacki i czeski, a analiza została wykonana zarówno w kontekście socjologicznym, jak i urbanistycznym.

Jest to pierwszy projekt  z tak szeroko pojętą częścią analityczną, zarówno prawnoporównawczą i interdyscyplinarną, jako że prawo to jest przedmiotem specyficznych regulacji w obrębie poszczególnych państw członkowskich. Prawo lokatorskie jest przy tym ściśle związane z procesami społeczno-gospodarczymi oraz politycznymi wyborami państw, więc ważne było przedstawienie go w kontekście polityki mieszkaniowej. Z kolei rosnącą mobilność obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej powoduje, że zagadnienie to ma aspekt nie tylko narodowy, ale także międzynarodowy.

Projekt TENLAW ma przynieść nie tylko analizę pod względem prawnoporównawczym istniejących rozwiązań i polityk z zakresu mieszkalnictwa, ich wpływu na funkcjonowanie społeczeństw krajowych oraz międzynarodowych, ale także przedstawienie zalecanych kierunków działania w tym zakresie. Raport zostanie złożony Komisji Europejskiej, przy czym zaproponowane będą konkretne rozwiązania legislacyjne na poziomie unijnym.

Wyniki pracy konsorcjum TENLAW dostępne są na stronie: www.tenlaw.uni-bremen.de, gdzie zamieszczono wszystkie opracowane sprawozdania krajowe oraz broszury informacyjne o prawach lokatorów w poszczególnych państwach. Wszystkie materiały dostępne są w języku angielskim. Zawierają one informacje z zakresu prawa lokatorskiego, polityki mieszkaniowej, socjologii, ekonomii i urbanistyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Uniwersytet Śląski w europejskim projekcie o prawie lokatorskim