USA: Branża finansowa pociągnęła rynki w dół

MD
opublikowano: 18-08-2008, 22:09

Na zamknięciu sesji Dow Jones spadał o 1,5 proc. Tyle samo tracił S&P500. Nasdaq nie był lepszy, spadał na zamknięciu 1,45 proc.

Na amerykańskich giełdach wyraźne spadki. Sygnałem do wyprzedaży był artykuł w cieszącym się uznaniem inwestorów magazynie Barron’s, w którym napisano że jest coraz bardziej prawdopodobne iż rząd zdecyduje się dokapitalizować Fannie Mae i Freddie Mac, głównych graczy na rynku kredytów hipotecznych. Z powodu rozwodnienia kapitału mocno straciliby na tym akcjonariusze obu spółek. Wartość Fannie Mae i Freddie Mac spadła w poniedziałek o ok. jedną piątą i jest najniższa od prawie 20 lat. Nastroje inwestorów popsuł także The Wall Street Journal prognozując, że Lehman Brothers może stracić w obecnym kwartale 1,8 mld USD. Rynek oczekiwał, że czwarty amerykański bank inwestycyjny zakończy go niewielkim zyskiem. Spadała wartość wszystkich blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Mocno traciły papiery gigantów branży finansowej: AIG, Bank of America i Citigroup. Największą stratę notował jednak General Motors. Prezes Rick Wagoner powiedział, że nie widzi oznak poprawy koniunktury w związku ze spadkiem notowań ropy. Na rynku technologicznym taniały akcje Electronic Arts. Producent gier wideo  poinformował, że nie przedłuży oferty wrogiego przejęcia Take-Two Interactive. Ewentualna fuzja po dogadaniu się przez spółki jest możliwa dopiero po świętach, które są najlepszym okresem dla branży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy