USA: Cła na towary z Meksyku mają przeciwników w administracji i w gospodarce

  • PAP
opublikowano: 31-05-2019, 21:07

Nałożenie karnych ceł na towary z Meksyku jako sankcji za przepuszczanie nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych, co zapowiedział prezydent Donald Trump, ma przeciwników w administracji USA, a także wśród wielu firm amerykańskich.

Telewizja CNBC informuje w piątek, powołując się na źródło w Białym Domu, że przeciwny tym cłom był minister finansów Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer.

Według tego źródła strategię nałożenia ceł na towary meksykańskie forsował znany ze swojego antyimigracyjnego stanowiska Stephen Miller, doradca Trumpa ds. polityki wewnętrznej. Gdy Trump ogłaszał decyzję w tej sprawie, poza Białym Domem byli jego czołowi współpracownicy - wiceprezydent Mike Pence (podróż zagraniczna) i Larry Kudlow, dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej przy prezydencie (operacja chirurgiczna).

Agencja Associated Press pisze, że niespodziewane ogłoszenie przez Trumpa ceł na towary z Meksyku wywołało poruszenie niemal we wszystkich sektorach gospodarki USA.

Trump ogłosił w czwartek na Twitterze obłożenie całego importu z Meksyku 5-procentowym cłem od 10 czerwca. Zagroził podniesieniem tego cła do 25 proc., jeśli Meksyk nie podejmie działań mających zaradzić problemowi nielegalnej imigracji.

Według AP te cła i spodziewane działania odwetowe Meksyku zaszkodzą amerykańskim firmom sprzedającym importowane samochody, operatorom linii kolejowych, farmerom. Znalazło to w piątek odzwierciedlenie na giełdzie - spadały kursy akcji firm wykorzystujących w swej działalności towary z Meksyku bądź eksportujących do tego kraju.

"To jest otwarcie wojny handlowej w nowym kierunku, czego nie było na radarach większości ludzi" - cytuje AP Davida Frencha z kierownictwa National Retail Federation, największego w USA zrzeszenia handlu detalicznego. "To może być bardzo destrukcyjne i kosztowne" - ostrzegł French.

Sposobów na przeciwstawienie się zapowiedzianym przez Trumpa cłom szuka Izba Handlowa USA, wpływowa grupa lobbingowa reprezentująca interesy amerykańskiego biznesu - informuje w piątek Reuters, powołując się na wiceprezesa tej organizacji Neila Bradleya. Izba "analizuje kwestie prawne" - powiedział Bradley i dodał, że wszystkie opcje przeciwstawienia się cłom na towary z Meksyku pozostają otwarte.

Reuters podkreśla, że inne ugrupowania biznesowe w USA również potępiły posunięcie Trumpa, wskazując, że dotknie ono finansowo amerykańskie firmy, farmerów i konsumentów, ponoszących już koszty sporu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy