W 2012 r. ten sygnał zapowiedział wielką hossę w Europie. Teraz pojawił się znowu (WYKRES DNIA)

Zmienność na europejskich rynkach akcji spadła do poziomu, który towarzyszył wykluwaniu się poprzedniej hossy na Starym Kontynencie.

Zobacz więcej

Notowania indeksu STOXX Europe 600 (górny wykres), na tle zmienności siostrzanego wskaźnika Euro STOXX 50 (dolny wykres, z zaznaczeniem średnich miesięcznych). Na obu wykresach zaznaczono moment, kiedy po okresie bessy zmienność zeszła na kilkunastomiesięczne minimum Bloomberg, pb.pl

Od szczytu z kwietnia ubiegłego roku paneuropejski indeks Euro STOXX 50 stracił już po uwzględnieniu dywidend 15,7 proc. Teraz jednak pojawiają się warunki do odwrócenia niekorzystnej tendencji. Już po dwóch miesiącach od referendum w sprawie brexitu indeks odrobił praktycznie całość strat poniesionych w wywołanej przez jego wynik wyprzedaży. Tymczasem miara zmienności indeksu znalazła się w sierpniu najniżej od 17 miesięcy przy niskich obrotach na rynku. Spadająca zmienność może być uznawana za oznakę akumulacji aktywów przez silne ręce.

O tym, że może być to zapowiedzią wykluwania się nowej tendencji wzrostowej, świadczy fakt, że podobny sygnał wystąpił w październiku 2012 r. Właśnie wtedy na rynku rodziła się hossa, która w dwa i pół roku wyniosła Euro STOXX 50 o 65 proc. To powinno być także dobrym znakiem dla giełdy w Warszawie. Od poprzedniego wygenerowania sygnału do dnia szczytu na paneuropejskim indeksie, WIG20 zyskał w euro i po uwzględnieniu dywidend 20,9 proc., po czym bessa zepchnęła jego wartość o 28,7 proc.

Niska zmienność na rynkach to jednak zła wiadomość dla notowanego na warszawskim parkiecie brokera foreksowego XTB, tym bardziej że obserwuje się ją także w notowaniach walut.


Notowania indeksu STOXX Europe 600 (górny wykres), na tle zmienności siostrzanego wskaźnika Euro STOXX 50 (dolny wykres, z zaznaczeniem średnich miesięcznych). Na obu wykresach zaznaczono moment, kiedy po okresie bessy zmienność zeszła na kilkunastomiesięczne minimum. Źródło: Bloomberg, pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / W 2012 r. ten sygnał zapowiedział wielką hossę w Europie. Teraz pojawił się znowu (WYKRES DNIA)