W Europie giełdy na plusach

  • PAP
opublikowano: 10-12-2020, 10:01

W zachodniej Europie giełdy są na plusach przed wydarzeniem dnia w regionie, jakim będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie możliwych nowych działań stymulujących gospodarkę - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o niecałe 0,1 proc.

Na czele zwyżek spółki chemiczne i użyteczności publicznej. Tanieją akcje spółek technologicznych po wyprzedaży firm z tej branży w środę w USA.

Frasers Group drożeje w Londynie o 2,4 proc. po tym, gdy spółka podwyższyła dolny przedział swoich prognoz finansowych po dobrych wynikach za I poł. roku.

Frasers zanotował w I poł. roku skorygowany zysk przed opodatkowaniem w wysokości 146,3 mln funtów wobec 101,8 mln funtów w I poł. ub. roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Computacenter zyskuje 5,2 proc. po podwyższeniu prognoz finansowych. Spółka ocenia, że jej roczny skorygowany zysk przed opodatkowaniem nie będzie niższy niż 190 mln funtów.

Holenderska spółka GrandVision NV traci 5,4 proc. na giełdzie w Amsterdamie. EssilorLuxottica SA, francusko-włoski producent okularów przeciwsłonecznych poinformował, że ponownie rozważa potencjalny zakup GrandVision za 7,3 mld euro.

O 13.45 gracze rynkowi poznają decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej.

"Rynek zakłada, że EBC pozostawi dzisiaj stopy procentowe bez zmian, ale zdecyduje się na rozszerzenie programów skupu aktywów (PEPP i/oraz APP) o kolejne 0,5 bln EUR i poluzowanie warunków w ramach operacji płynnościowych TLTRO" - piszą w czwartkowej nocie analitycy PKO Bank Polski.

"Nie można też wykluczyć, że po tym jak euro umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od kwietnia 2018 roku, decydenci w EBC zwrócą na ten ruch uwagę" - dodają eksperci PKO BP.

W czwartek rozpoczyna się też szczyt Unii Europejskiej, podczas którego planowane są dalsze rozmowy dotyczące budżetu i powiązanego z nim Funduszu Odbudowy - zwracają uwagę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Dla gospodarek zarówno europejskiej, jak i polskiej, którym ciąży pandemia COVID-19, pat nie byłby wskazany" - podkreślają analitycy PKO Bank Polski.

Tymczasem nie ma przełomu po środowych rozmowach pomiędzy premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem a przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Pomiędzy obiema stronami nadal pozostają duże rozbieżności zdań.

Wielka Brytania i Unia Europejska mają do niedzieli podjąć wiążącą decyzję na temat przyszłości rozmów w sprawie umowy handlowej - ustalili na razie Boris Johnson i Ursula von der Leyen.

Nie ma też rozstrzygnięć w sprawie bodźca fiskalnego w USA.

Republikanie i Demokraci, pracujący nad kompromisowym planem wsparcia dla gospodarki, przedstawili w środę bardziej szczegółowe podsumowanie swoich propozycji bodźca fiskalnego, ale nie rozwiązuje to impasu związanego m.in. z ewentualną pomocą dla władz stanowych i lokalnych.

Liderzy obu stron nadal zarzucają sobie nawzajem brak zainteresowania rokowaniami i brak dobrej woli.

Na rynku walutowym japoński jen słabnie o 0,3 proc. do 104,57 za 1 USD, a brytyjski funt spada o 0,6 proc. do 1,3317 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,92 proc.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,70 USD, wyżej o 0,35 proc., a Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 49,01 USD za baryłkę, wyżej o 0,31 proc.

Złoto traci 0,2 proc. do 1.836,05 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane