W Europie zwyżki dzięki wzrostowi futures w USA

UNIMIL S.A.
opublikowano: 04-09-2002, 11:35

LONDYN (Reuters) - Po spadkach na początku środowych sesji europejskie indeksy zaczęły rosnąć dzięki zwyżce kontraktów terminowych w USA, a cześć inwestorów doszła do wniosku, że ostatnia wyprzedaż na światowych giełdach była zbyt histeryczna.

"Naszym zdaniem rynek stara się zdyskontować zbyt wiele złych wiadomości, jednak powrotu recesji nie będzie, a wyniki spółek zaczną się stabilizować i stopniowo rosnąć w 2003 roku" - powiedział Kevin Gardiner, strateg europejskiego rynku akcji z Credit Suisse First Boston.

"Ale przyznam, że nie mam konkretnych dowodów, które mogłyby przekonać innych inwestorów" - powiedział Kerr.

We wtorek obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki nasiliły się z powodu danych o słabej aktywności w przemyśle tego kraju, a indeksy w Europie straciły po cztery procent. Uczestnicy rynku będą teraz z wielką uwagę śledzić piątkowe dane z rynku pracy.

Do godziny 11.27 indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,85 procent, a Eurostoxx 50 zyskał 0,8 procent. Na początku sesji indeksowi 300 największych europejskich spółek brakowało już tylko 30 punktów do pięcioletniego dna z 24 lipca.

Wrześniowe kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o 0,5 procent, a na S&P 500 zyskały 0,65 procent.

Liderem zwyżek w Europie był francuski gigant ubezpieczeniowy Axa. Grupa zapowiedziała we wtorek, że nie zamierza podwyższać kapitału mimo spadku wartości portfela posiadanych akcji. Axa spodziewa się tylko nieznacznych strat po ostatnich powodziach w Europie.

O ponad trzy procent wzrosły natomiast akcje brytyjskiego koncernu tytoniowego - Gallaher. Producent papierosów Benson & Hedges i Silk Cut zakończył pierwsze półrocze zyskiem brutto w wysokości 223 milionów funtów oraz poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie produkcji i dystrybucji swoich marek w Chinach i Rosji.

O 1,7 procent spadły akcje trzeciej co do wielkości grupy piwowarskiej na świecie - Interbrew. W pierwszym półroczu zysk spółki wyniósł 573 miliony euro i był niższy od prognoz z powodu chłodnego lata w większości krajów Europy.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UNIMIL S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / W Europie zwyżki dzięki wzrostowi futures w USA