W I kw. 2022 r. zainteresowanie kredytami gotówkami wzrosło o 38 proc.

PAP
opublikowano: 21-06-2022, 10:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chociaż spada zainteresowanie kredytami hipotecznymi, Polacy coraz w chętniej sięgają po kredyty gotówkowe i firmowe. W I kwartale br. zainteresowanie kredytami gotówkowymi wzrosło o 38 proc. - poinformował we wtorek Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Zgodnie z komentarzem Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) dotyczącym trendów kredytowych w I kwartale 2022 r., na początku roku wzrosło zainteresowanie kredytami gotówkowymi i firmowymi, natomiast w porównaniu z IV kwartałem 2021 wartość udzielanych kredytów hipotecznych była niższa o 19 proc. "Polacy nie chcąc obniżać standardu życia decydowali się sięgać po zewnętrzne źródła finansowania" - wyjaśnia popularność kredytów gotówkowych ZFPF.

Zauważono, że łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych przy wsparciu ekspertów ZFPF w I kw. 2022 r. roku wyniosła blisko 650 mln zł i była o 38 proc. większa niż w analogicznym okresie 2021 r. (471,43 mln zł).

Według ZFPF najchętniej sięgano po niższe sumy, czyli kredyty poniżej 50 tys. zł. Analitycy ZFPF przewidują, że taka tendencja może utrzymać się w kolejnych kwartałach ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie i rosnącą inflację. "To one będą mocno wpływały na zainteresowanie konsumentów krótkoterminowymi, doraźnymi kredytami na niskie kwoty. Poważniejsze zakupy będą odkładane na +spokojniejsze czasy+" - ocenił, cytowany w komentarzu, wiceprezes zarządu ZFPF Dominik Skrzycki.

"Należy dodać, że (wartość kredytów gotówkowych - PAP) wciąż była niższa niż przed pandemią. W tym przypadku wpływ podwyżek stóp procentowych jest mniej odczuwalny, ponieważ kwoty pojedynczych kredytów są dużo niższe niż kredytów hipotecznych. Dodatkowo, w tym przypadku dostępności nie ogranicza rekomendacja KNF, która ich nie dotyczy" - powiedział, cytowany w informacji, prezes ZFPF Adrian Jarosz. Jego zdaniem spadek w segmencie kredytów gotówkowych "będzie niewielki, a być może nawet uda się utrzymać poziom zbliżony do obecnego".

Zgodnie z analizą w I kwartale br. wzrosło też zainteresowanie kredytami dla firm, które pożyczają "jak przed pandemią". W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. przedsiębiorstwa pożyczyły 586 mln zł. - to wynik o 18 proc. wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku i o 15 proc. wyższy kw./kw.

"Wynik na poziomie 586 mln zł jest (...) zbliżony do tych osiąganych przed wybuchem pandemii, co było możliwe m.in. dzięki zniesieniu ograniczeń nałożonych na przedsiębiorców przez rząd" - wskazał Jarosz. W opinii Skrzyckiego taki stan rzeczy ma zapewne związek z poluzowywaniem zasad kredytowania w kontekście firm (zwiększenie dostępnych kwot kredytów, zmniejszenie marż kredytowych), a ich zaostrzaniem w przypadku klientów indywidualnych.

W publikacji zauważono, że jednocześnie spadło zainteresowanie kredytami hipotecznymi w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021. "Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez pośredników ZFPF w I kw. 2022 r. była niższa o 19 proc. niż w IV kw. 2021 r. (9 877,98 mld zł vs 12 183,03 mld zł)" - podano w komentarzu. Według specjalistów trend ukształtował cykl podwyżek stóp procentowych oraz wojna w Ukrainie.

Dodano, że wartość udzielanych kredytów hipotecznych co prawda spadła kwartał do kwartału (I kw. 2022 do IV kw. 2021), ale wzrosła w ujęciu rok do roku. Paradoks ma związek z rosnącymi cenami nieruchomości. "Polacy w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. mniej chętnie podchodzili do finansowania kupna mieszkania/budowy domu z pomocą banku, a ci którzy się na to zdecydowali brali wyjątkowo wysokie kredyty … bo i ceny nieruchomości rosły w bardzo szybkim tempie" - przekazał ZFPF.

"To właśnie ten ostatni aspekt spowodował, że porównując sytuację rok do roku (przypomnijmy: w I kw. 2021 r. eksperci ZFPF udzielili kredytów mieszkaniowych o wartości 7 695,01 mld zł) widoczny jest wzrost aż o 28 proc. w wartości udzielonych kredytów przez firmy członkowskie Związku" - wyjaśnili eksperci.

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe firmy pośrednictwa finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane