W Japonii drony będą wyganiały pracowników do domu

opublikowano: 11-12-2017, 13:42
aktualizacja: 11-12-2017, 13:44

W kilku japońskich firmach od przyszłego roku drony będą wykorzystywane do skłaniania pracowników, którzy zbyt długo pozostali w pracy, aby udali się do domu, donosi agencja Xinhua.

W Japonii zbyt długie pozostawanie w pracy jest problemem. Dlatego pojawił się pomysł, aby do nakłaniania pracowników do wychodzenia z pracy wykorzystać drony. Pomysł będzie testowany od kwietnia w koncernie telekomunikacyjnym NTT East Corp. oraz dwóch innych spółkach.

Drony mają latać po pomieszczeniach biurowych firm i odtwarzać melodię, która w japońskich centrach handlowych grana jest krótko przed ich zamknięciem. Drony mają także filmować tych pracowników, którzy zbyt długo pozostają w pracy. Według Japan News, miesięczny koszt wykorzystania jednego drona ma wynosić 50 tys. JPY (1,57 tys. zł).

Eksperci uważają, że pomysł może być chybiony, bo poirytowani dźwiękami pracownicy będą po prostu zabierać pracę do domu. Wskazują, że problemem jest nadmierne obciążenie pracą.

W Japonii przepracowanie jest powodem śmierci tysięcy osób rocznie. Raport dotyczący fenomenu „karoshi” pokazał, że w 22,7 proc. z ok. 1700 badanych firm w Japonii są pracownicy, którzy mają miesięcznie ponad 80 nadgodzin. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, http://news.xinhuanet.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / W Japonii drony będą wyganiały pracowników do domu