W Rosji rusza fabryka LNG, dzięki której chce pokonać Katar

opublikowano: 08-12-2017, 12:53
aktualizacja: 08-12-2017, 12:55

Prezydent Władimir Putin będzie obecny w piątek podczas uruchomienia fabryki LNG w Sabetta na dalekim wschodzie kraju, dzięki której Rosja chce pokonać Katar i stać się największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego.

- Nie ma wątpliwości, że Rosja nie tylko może, ale stanie się największym producentem skroplonego gazu ziemnego na świecie – mówił w marcu Putin. – Mamy wszystko, co jest do tego potrzebne – podkreślił.

Zobacz więcej

Władimir Putin

Soeren Stache_dpa_Forum

W realizacji tego planu ma pomóc projekt wartości 27 mld USD, którego partnerami w ramach spółki Yamal LNG są rosyjski Novatek, francuski Total i chińskie CNPC oraz Silk Road Fund. W piątek z portu Sabetta na Półwyspie Jamalskim wypłynie pierwszy statek z LNG. Jednostka nazywa się „Christophe de Margerie”, co upamiętnia prezesa Total, który zginął w wypadku na lotnisku w Moskwie w 2014 roku. Początkowa produkcja ma wynosić 5,5 mln ton rocznie i wzrosnąć do 16,5 mln ton na początku 2019 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / W Rosji rusza fabryka LNG, dzięki której chce pokonać Katar