W Tokio niewielkie wzrosty na koniec tygodnia

(Marek Druś)
24-02-2006, 08:44

Giełda w Tokio zakończyła tydzień wzrostem. Na zamknięciu piątkowej sesji Nikkei i Topix zyskiwały 0,4 proc. W całym tygodniu indeksy wzrosły o odpowiednio 2,5 i 2,6 proc.

Giełda w Tokio zakończyła tydzień wzrostem. Na zamknięciu piątkowej sesji Nikkei i Topix zyskiwały 0,4 proc. W całym tygodniu indeksy wzrosły o odpowiednio 2,5 i 2,6 proc.

W piątek inwestorzy nadal kupowali akcje mimo wysokich wzrostów na poprzedniej sesji. Zdecydowała o tym wypowiedź szefa Banku Japonii. Przemawiając w parlamencie Toshihiko Fukui zasygnalizował, że strategia zapobiegania niebezpieczeństwu deflacji przyniosła oczekiwane skutki i w niedługiej perspektywie możliwy jest wzrost stóp procentowych.

Wypowiedź szefa Banku Japonii spowodowała największe od dwóch miesięcy umocnienie jena. To z kolei zaszkodziło notowaniom eksporterów. Akcje Nissana, drugiego japońskiego koncernu motoryzacyjnego, staniały o 1,4 proc. O 2 proc. spadł kurs trzeciego w rankingu Honda Motor. Lekko staniały również papiery Matsushita Electric Industrial, globalnego lidera rynku elektroniki użytkowej.

Mocno drożały akcje japońskich producentów stali, do czego przyczyniły się pozytywne raporty analityków. Kurs lidera branży, Nippon Steel, wzrósł o 1,8 proc., a drugiego na rynku, JFE Holdings, o 2,9 proc. Papiery Godo Steel, który specjalizuje się w produkcji stali konstrukcyjnej, zdrożały aż o 7,4 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Tokio niewielkie wzrosty na koniec tygodnia