W Wielkiej Brytanii Glaxo wyprodukuje szczepionki firmy Novavax

  • Paweł Makosz
opublikowano: 29-03-2021, 20:10

Glaxo wyprodukuje w Wielkiej Brytanii aż 60 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Novavax. W ten sposób brytyjski rząd stara się zabezpieczyć dostawy zastrzyków w obliczu napięć z Unią Europejską.

Zastrzyk firmy Novavax wykazuje 96,4 proc. skuteczności przeciwko łagodnym, umiarkowanym i ciężkim objawom koronawirusa. Oczekuje się, że już w drugim kwartale bieżącego roku firma złoży wniosek o zatwierdzenie swojego preparatu w Wielkiej Brytanii.

– Inwestycja Glaxo pokazuje siłę brytyjskiej produkcji. Dodatkowo pomagając w jeszcze szybszym wprowadzeniu szczepionki na rynek. Pozostajemy na dobrej drodze, aby zaoferować pierwszą dawkę wszystkim osobom powyżej 50. roku życia do 15 kwietnia, a wszystkim dorosłym przed końcem lipca - powiedział premier Boris Johnson.

Produkcja w zakładzie Glaxo ma rozpocząć się w maju. Według umowy zawartej przez rząd, Brytyjczycy kupią 60 mln zastrzyków od Novavax.

Partnerstwo obydwu firm jest najświeższą próbą połączenia czołowych producentów szczepionek z dużymi firmami farmaceutycznymi. Współpraca ma pozwolić na zwiększenie zdolności produkcyjnej.

fot. Florian Hiltmair / imageBROKER / Forum

Umowa podpisana przez Borisa Johnsona z Novavax zmniejszy zależność Wielkiej Brytanii od zagranicznych dostaw szczepionek. Jest to dobra wiadomość dla Brytyjczyków w obliczu trwającego sporu z UE.

W zeszłym tygodniu przywódcy UE udzielili poparcia dla planów ograniczenia eksportu szczepionek, po tym jak okazało się, że Wspólnota wysłała więcej dawek poza Unię niż do swoich mieszkańców.

Według danych Bloomberg vaccine tracker, Unia Europejska pozostaje w tyle za swoimi rówieśnikami pod względem liczby zaszczepionych osób. Do tej pory minimum jeden zastrzyk otrzymało około 10 proc. populacji Wspólnoty. W Wielkiej Brytanii jest to 45 proc. a w USA około 28 proc. obywateli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz

Polecane