Wall Street ciągnie dalej na północ

opublikowano: 17-11-2016, 22:08

Amerykańskie giełdy nie mają czasu na wzięcie oddechu. Nadal dominuje na nich strona popytowa, choć już może nie tak zdecydowanie jak na wcześniejszych sesjach. Indeksy jednak dodają kolejne punkty.

Wpływ na zachowanie inwestorów miały czwartkowe komentarze Janet Yellen, szefowej Fed. Stwierdziła ona, że władze monetarne mogą podnieść stopy procentowe „relatywnie szybko” i szykują się do zweryfikowania prognoz kiedy nowa administracja waszyngtońska nabierze kształtu.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Oczekuje się, że propozycje nowego prezydenta-elekta Donalda Trumpa odnośnie obniżki podatków i zwiększenia wydatków na infrastrukturę ożywią gospodarkę i podkręcą inflację, co zwiększa prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych. Spekulacje z tym związane umacniają dolara, który już wspiął się na 14-to letni szczyt.

Ostatnie sondaże mówią, że szanse na grudniową podwyżkę stóp Fed szacowane są na 83 proc. 

W czwartek na parkiet dotarła porcja ważnych danych makro. Inflacja CPI wzrosła w październiku o 0,4 proc. a w ujęciu rocznym o 1,6 proc., w obu przypadkach zgodnie z prognozami. Słabiej wypadła natomiast inflacja bazowa 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym i 2,1 proc. w ujęciu rocznym.

Na rynku pracy liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła o 19 tys. do 235 tys. co jest wartością najniższą od 1973 r.

Największa od 9 lat okazała się natomiast po 25,5 proc. wzroście październikowa liczba rozpoczętych budów domów (1,32 mln w ujęciu zannualizowanym. Z kolei liczba wydanych pozwoleń na budowę zwiększyła się o 0,3 proc. do 1,23 mln.

Wzięciem cieszyły się walory banków w tym takich tuzów jak JPMorgan i Bank of America.

Na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 0,19 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,47 proc., a technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,74 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street ciągnie dalej na północ