Warren Buffett patronem fuzji

RB, Bloomberg
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Producent batonów Snickers chce przejąć gumy Wrigley. Z pomocą funduszu potentata.

Producent batonów Snickers chce przejąć gumy Wrigley. Z pomocą funduszu potentata.

Mars, producent batonów Snickers oraz draży M&M’s, zgodził się przejąć Wrigley Jr. Company, największego na świecie producenta gum do żucia. Przy finansowaniu transakcji wycenionej na 23 mld USD pomocną dłoń wyciągnie amerykański holding Berkshire Hathaway, który należy do miliardera Warrena Buffetta.

Producent batonów za każdą akcję zapłaci 80 USD, co wycenia producenta gum o 28 proc. więcej niż w piątek na zamknięciu notowania. Po połączeniu powstanie gigant, który wielkością może zagrozić koncernowi Cadbury Schweppes, największemu na świecie producentowi słodyczy.

— Rosnące ceny mleka oraz cukru powodują, że w ramach oszczędności coraz więcej producentów w branży myśli o fuzjach — mówi Julian Lakin, analityk Mirabaud Securities.

Wrigley to łakomy kąsek dla Marsa. W I kwartale zanotował rekordową sprzedaż 1,45 mld USD. To 16 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk netto wzrósł do 168,6 mln USD (142,7 mln USD).

Wrigley powstał w 1891 r. w Chicago. Początkowo rodzinna firma produkowała mydło, a gumy były dodawane gratis. Przełomem okazał się 1893 r., kiedy na rynek trafiły gumy Juicy Fruit i Wrigley's Spearmint, które są produkowane do dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy