Warszawskie biura w różowych barwach

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Od początku 2017 r. popyt na powierzchnię biurową w stolicy prawie trzykrotnie przewyższył podaż. Nowoczesnymi biurowcami interesowali się nie tylko najwięksi

Od stycznia do września 2017 r. w Warszawie oddano do użytku 19 biurowców o łącznej powierzchni 205 tys. mkw. — wynika z danych CBRE. Wyjątkowo wysoka była w tym czasie aktywność najemców, którzy wynajęli 590 tys. mkw. nowoczesnych biur.

PRZYCIĄGANIE
PRZYCIĄGANIE
Stanislav Frnka, prezes spółki HB Reavis Poland, która buduje w stolicy Varso — najwyższy biurowiec w UE, tłumaczy, że nowoczesnymi biurami interesują się nie tylko firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje użyteczności publicznej.
Marek Wiśniewski

— Warszawa pozostaje najbardziej rozwiniętym i pożądanym rynkiem biurowym w Polsce. O jego dobrej kondycji świadczy m.in. rosnący popyt i wielkość inwestycji biurowych w budowie. Ze względu na dużą aktywność najemców w 2017 r. prawdopodobnie zostanie pobity rekord popytowy z 2015 r., a spadający współczynnik pustostanów utrzyma się w najbliższych dwóch latach ze względu na ograniczoną liczbę projektów — prognozuje Piotr Pikiewicz, starszy konsultant CBRE.

Słupki w górę

Atrakcyjność inwestycyjna Warszawy nieustannie rośnie. W ostatnim czasie takie instytucje finansowe jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, agencje Fitch i Moody’s czy Goldman Sachs znacznie podniosły prognozy dotyczące wzrostu PKB Polski. Według ekspertów JLL, potwierdza to silną pozycję kraju i Warszawy, a jednocześnie zwiększa atrakcyjność stolicy w oczach inwestorów.

— Dynamiczny rozwój Warszawy, która jest dziś jednym z kluczowych ośrodków finansowych w Europie, wpływa na ciągłe umacnianie się tutejszego rynku biurowego. Od stycznia do września 2017 r. popyt w stolicy stanowił 78 proc. łącznego zapotrzebowania z 2016 r. Dodatkowo, do końca roku pojawią się duże transakcje najmu, dzięki czemu spodziewany wynik za cały 2017 r. będzie bardzo dobry — uważa Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL. Co ważne, po kilku latach zdecydowanego wzrostu współczynnika pustostanów doszło do odwrócenia trendu.

— Już od początku roku w stolicy widoczny jest spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej, a tylko w minionym kwartale obniżył się on o 1 pkt proc. — do 12,9 proc. — informuje Paweł Lothammer, dyrektor działu reprezentacji właściciela Knight Frank.

Jest potencjał

Połowę biur zaplanowanych do oddania w tym roku zabezpieczono już umowami najmu. Deweloperzy nie obawiają sie braku chętnych. — Warszawa spełnia dwa główne kryteria. Po pierwsze, nadal można tu znaleźć atrakcyjne działki pod budowę centrów biznesowych. Po drugie, popyt na nowoczesne biura utrzymuje się na dobrym poziomie. W 2016 r. wynajęliśmy w Warszawie 42,5 tys. mkw. W tym roku już osiągnęliśmy zbliżony wynik. Nowoczesne biurowce korzystają na rozwoju sektora BPO/SSC, MŚP i instytucji użyteczności publicznej. Trafia też do nich coraz więcej firm, które do tej pory działały w starszych budynkach, z trudnym dojazdem, kiepską infrastrukturą i mało wydajnymi systemami technicznymi. Warto też dodać, że Warszawa jest doskonale znana międzynarodowym inwestorom, którzy niezmiennie uznają ją za bezpieczne miejsce do lokowania kapitału — nawet pomimo nieco większej ostrożności w obliczu ostatnich zawirowań w otoczeniu politycznym czy prawno-podatkowym — tłumaczy Stanislav Frnka, prezes HB Reavis Poland. Zdaniem Pawła Bujskiego, prezesa City Level, duże zapotrzebowanie na nowoczesne i dobrze skomunikowane z miastem biura potwierdza wejście do Polski JP Morgana. Warto jednak zwrócić uwagę, że w zagłębiach biznesowych przybywa także firm średniej wielkości i formatów coworkingowych.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Daje to szansę deweloperom realizującym mniejsze inwestycje, które nie ustępują jakością i designem największym projektom, oferując rozsądniejsze stawki czynszów — mówi Paweł Bujski. Deweloperzy zwracają również uwagę na coraz większe wymagania rynku. — Na pewno rośnie rola miksu funkcji — nie tylko w obrębie samych budynków, ale również w ich otoczeniu. Monokultura biurowa odchodzi do lamusa, a znaczenia nabiera to, co najemcom jednocześnie oferuje powierzchnia biurowa i jej sąsiedztwo — wyjaśnia Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska.

Na zakupy

Hossę na stołecznym rynku biurowym widać również w sektorze inwestycyjnym. Według danych firmy Knight Frank, w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. w stołeczne biurowce zainwestowano prawie 390 mln EUR. — Najważniejsze transakcje to przejęcie warszawskiego Proximo I przez REICO (Ceska Sporitelna), Warsaw Spire B przez CA Immo i nabycie portfela nieruchomości biurowych BPH przez fundusz Octava. W toku jest kilka transakcji, które wkrótce powinny doczekać się finału — mówi Marcin Purgal, dyrektor w dziale rynków kapitałowych Knight Frank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane