Wartość projektów dot. elektromobilności obsługiwanych przez PAIH to 2,7 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 22-01-2019, 18:02

Wartość projektów dot. elektromobilości obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu jest największa spośród wszystkich sektorów i wynosi obecnie 2,7 mld euro - poinformowała we wtorek PAP Agencja.

Jak dodano, łączna wartość projektów związanych z elektromobilnością "stanowi niemal 40 proc. wartości portfela Agencji".

Krzysztof Senger
Zobacz więcej

Krzysztof Senger fot. Marek Wiśniewski

Pełniący obowiązki prezesa PAIH Krzysztof Senger podkreślił, że elektromobilność należy do wiodących branż wspieranych przez Agencję. W ubiegłym roku sześć projektów, nad którymi pracowała PAIH doczekało się pozytywnej decyzji inwestora. Jednym z nich, i największym w ogóle, była budowa fabryki elementów baterii do e-aut przez belgijską spółkę Umicore. Aktualnie Agencja obsługuje 14 inwestycji z tego sektora, dzięki którym może powstać ponad 3,3 tys. miejsc pracy.

"Elektromobilność to obszar, z którego rozwoju najbardziej się cieszymy, bo są to inwestycje zaawansowane technologicznie, ale również mające wpływ na zmianę struktury gospodarki i pozycję Polski jako lidera w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej" – zaznaczył Senger.

Podkreślił, że w Polsce powstaje "ekosystem producentów i poddostawców tej branży", wyjątkowy na skalę europejską. "Tutaj bije serce motoryzacyjnej e-rewolucji" – ocenił.

We wtorek Mercedes-Benz Cars ogłosił, że w Jaworze rozpocznie produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Drugi, obok istniejącego zakład, powstanie kosztem ponad 200 mln euro, prace w nim znajdzie 300 osób. Inwestycja ma być wieloetapowa. To dziewiąta fabryka baterii należąca do Mercedesa. Pozostałe znajdują się w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

PAIH, która przyciąga do Polski bezpośrednie inwestycje zagraniczne, obsługuje projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem nowoczesnych centrów usług dla biznesu. Agencja odpowiada za ok. 30 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce, w tym za 80 proc. projektów strategicznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu