"Washington Post": Iran chce bezpośrednio negocjować z USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2006, 07:37

Iran za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych zaproponował Stanom Zjednoczonym nawiązanie bezpośrednich negocjacji w sprawie swego programu atomowego - informuje w środowym wydaniu internetowym dziennik "Washington Post".

Iran za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych zaproponował Stanom Zjednoczonym nawiązanie bezpośrednich negocjacji w sprawie swego programu atomowego - informuje w środowym wydaniu internetowym dziennik "Washington Post".

    Irańska inicjatywa miała miejsce tuż po wysłaniu - 8 maja - przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada listu do prezydenta USA George'a W. Busha, w którym podkreślił, że poszukuje "nowych dróg wyjścia z obecnej delikatnej sytuacji na świecie". Biały Dom odniósł się jednak sceptycznie do zawartych w nim treści i ocenił, że nie podejmuje on najważniejszej kwestii - irańskiego programu atomowego.

    Według "Washington Post", Teheran w ostatnich dniach zwrócił się do "kilku państw i instytucji, pośredniczących w rokowaniach ws.irańskiego programu atomowego, by przekazały Waszyngtonowi propozycję nawiązania bezpośrednich rozmów".  Jednym z takich pośredników ma być szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed ElBaradei. Przebywa on w Waszyngtonie, gdzie w środę ma rozmawiać na temat Iranu z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

    W środę w Londynie  sprawa Iranu ma być natomiast przedmiotem rozmów przedstawicieli USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec , którzy omówią m.in. pakiet zachęt dla Iranu w zamian za rezygnację przez Teheran z nuklearnych ambicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane