Wasko chce uczestniczyć w konsolidacji rynku informatycznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-06-2006, 20:37

Spółka informatyczna Wasko, która w IV kwartale planuje połączyć się z giełdową Hogą, chce brać udział w konsolidacji rynku informatycznego i dywersyfikować ofertę produktową. W 2007 r. połączone spółki, pod nazwą Wasko SA, przeprowadzą emisję akcji, której jednym z celów ma być zwiększenie płynności.

Spółka informatyczna Wasko, która w IV kwartale planuje połączyć się z giełdową Hogą, chce brać udział w konsolidacji rynku informatycznego i dywersyfikować ofertę produktową. W 2007 r. połączone spółki, pod nazwą Wasko SA, przeprowadzą emisję akcji, której jednym z celów ma być zwiększenie płynności.

"Obecnie na rynku dokonywana jest konsolidacja i będziemy chcieli w tej konsolidacji uczestniczyć. Będziemy starali się kontynuować strategię dywersyfikacji produktowej. Chcemy umacniać i rozszerzać te rynki, na których jesteśmy, chociaż oczywiście myślimy o nowych kompetencjach" - powiedział PAP członek zarządu Wasko i przewodniczący rady nadzorczej spółki Hoga.pl, Tomasz Kosobucki.

30 czerwca odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek Wasko i Hoga.pl, które mają zdecydować o połączeniu obu firm. W wyniku połączenia Hogi z Wasko powstanie notowany na GPW podmiot o łącznych przychodach około 240 mln zł za 2005 rok. Wasko od 2001 r. jest strategicznym inwestorem Hogi.pl, a obie spółki są kontrolowane przez Wojciecha Wajdę.

W celu przeprowadzenia połączenia Hoga ma wyemitować 87 mln 187 tys. 500 akcji serii E o wartości nominalnej 1 zł. Po emisji kapitał zakładowy Hogi zwiększy się z obecnych 4 mln zł do 91 mln 187 tys. 500 zł.

Obecnie free float Hogi to około 33,82 proc akcji. Po połączeniu liczba akcji w wolnym obrocie spadnie, jednak Wasko chce, aby po fuzji spółka miała jak największą płynność. Chce to osiągnąć m.in. przeprowadzając emisję nowych akcji.

"Bezpośrednio po połączeniu free float będzie wynosił 14 proc. akcji. Będziemy zmierzać do tego, aby płynność akcji na rynku była jak najwyższa. Jednym z elementów jej wzrostu będzie emisja akcji połączonych podmiotów, która jest przewidywana na przyszły rok. Chcielibyśmy, aby ten free float wynosił co najmniej 30 proc." - powiedział Kosobucki.

Obecnie największym akcjonariuszem Wasko jest prezes Wojciech Wajda, który wraz z żoną posiada prawie 75,5 proc. akcji spółki. Pozostała część akcji jest w rękach rozdrobnionego akcjonariatu, osób fizycznych i jednej osoby prawnej, lecz udział żadnej z nich nie przekracza 5 proc.

Fuzja spółek ma nastąpić w czwartym kwartale. Połączone podmioty przyjmą nazwę Wasko, jednak nadal zostanie utrzymana marka Hoga.pl.

W 2005 roku Wasko miało 225,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i prawie 12 mln zł zysku netto. Hoga.pl natomiast uzyskała 14,6 mln zł przychodów i 0,4 mln zł straty netto.

Hoga.pl notowana jest od 13 sierpnia 2001 r. na rynku wolnym GPW. Spółka koncentruje się przede wszystkim na dostarczaniu specjalistycznych narzędzi wspierających zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz jednostkami administracji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane